Widzu, leć do Rampy

Najnowszym hitem repertuarowym w Teatrze Rampa jest wieczór teatralno-kabaretowy, nawiązujący do twórczości słynnej brytyjskiej grupy komików Monty Python. Piosenki i skecze wybrane zostały z różnych programów telewizyjnych zrealizowanych dla BBC oraz kilku filmów. Premiera 23 stycznia, ale już odbyło się kilka spektakli przedpremierowych przy nabitej widzami sali.

Przedstawienie "Latający cyrk Monty Pythona" czaruje i bawi, kto bowiem mógłby się oprzeć absurdalnemu "pythonowskiemu" humorowi w znakomitym wykonaniu aktorów Teatru Rampa: Leszka Abrahamowicza, Macieja Gąsiorka, Andrzeja Niemirskiego, Roberta Tondery, Tadeusza Woszczyńskiego i Daniela Zawadzkiego. Teksty piosenek i skeczy są zabawne i błyskotliwe, ironiczne i przepojone czarnym humorem, momentami obrazoburcze, zabawne, ale nie wulgarne. Monty Python naśmiewa się ze wszystkiego: z polityki, sportu, filmu, celebrytów, telewizji, ale także z codziennego życia. Komicy nie oszczędzają nikogo i niczego.

W programie nie zabrakło znanych wszystkim skeczy i piosenek takich jak: martwa papuga, piosenka drwala, siądź mi na twarzy czy biuro porad zawodowych. Dodatkowym atutem jest inteligentne i dowcipne tłumaczenie autorstwa Filipa Łobodzińskiego i Tomasza Beksińskiego. Spektakl wyreżyserował Adam Opatowicz, twórca kabaretu Czarny Kot Rudy, choreografię przygotowała Paulina Andrzejewska.

Latający cyrk Monty Pythona stał się jedną z ikon pop-kultury XX wieku. Grupę tworzyli absolwenci najlepszych brytyjskich uniwersytetów Cambridge i Oxford. Pozostawili po sobie serial, składający się z 45 odcinków, oraz kilka filmów. Ich piosenki i skecze będą bawić publiczność do końca świata. Komicy Monty Pythona byli bowiem dobrymi obserwatorami różnych warstw i zjawisk społecznych, niejednokrotnie je przejaskrawiając. Ich skecze oparte były na luźnych, niemających ze sobą pozornie nic wspólnego skojarzeniach. Wyśmiewali się ze znanych widzom quizów telewizyjnych, wywiadów z artystami czy politykami, z wydarzeń sportowych. W ich twórczości odnajdywano odniesienia do tradycji groteski, średniowiecznego karnawału, twórczości Lewisa Carrola czy filmów braci Marx.

Grupa komików zdobyła wiele nagród w Wielkiej Brytanii i zagranicą. W 1998 roku Amerykański Instytut Filmowy przyznał im Nagrodę Gwiazd za ważny i trwały wpływ na film i telewizję. Słowo "pythonowska" (ang.pythonesque) wpisało się na trwałe do ich języka ojczystego i znajduje się w oxfordzkim słowniku języka angielskiego.



Kama Pawlicka
Teatr dla Was
11 stycznia 2013