Większość za Michałem Kotańskim

W swoim programie Kotański podkreślał chęć kontynuacji linii poprzednika, podał konkretne nazwiska twórców, których chce do Kielc zaprosić i terminy. Nie dał się zagiąć bardzo dociekliwemu dyrektorowi Teatru Starego, Janowi Klacie, który dopytywał o kwestie finansowe związane z takimi produkcjami - pisze Lidia Cichocka w Echu Dnia.

Zwycięzcą konkursu na dyrektora kieleckiego teatru dramatycznego został Michał Kotański. Teraz musi zatwierdzić go Zarząd Województwa.

Dziewiętnaście osób ubiegało się o stanowisko dyrektora Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dziewięć osób przeszło pierwszy, formalny etap konkursu, ale zrezygnowała Małgorzata Potocka. Wczoraj odbyły się przesłuchania kandydatów, którzy przedstawiali autoprezentację planu artystycznego i finansowego instytucji. Członkowie dziewięcioosobowej komisji mogli dopytywać o szczegóły.

Kandydatem pracowników teatru był Michał Kotański, który w grudniu 2014 roku wyreżyserował w Kielcach spektakl "Dzieje grzechu". - Wszystkim dziewięciu kandydatom zaproponowaliśmy spotkania z pracownikami - mówi Dawid Żłobiński, który wraz z Arturem Słaboniem reprezentował pracowników w komisji konkursowej. - Skorzystały dwie osoby, między innymi Michał Kotański. To, co powiedział na spotkaniu z nami, zostało też szczegółowo zapisane w programie, który złożył na konkurs.

Pracownicy dopytywali nie tylko o kwestie repertuarowe, ale także kadrowe, o zabezpieczenie finansowe. Po tej rozmowie, a także po doświadczeniu wspólnej pracy nad spektaklem, kiedy dał się poznać jako sprawny, konkretny, dobrze współpracujący reżyser, zdecydowali się oddać głosy właśnie na niego.

W swoim programie Kotański podkreślał chęć kontynuacji linii poprzednika, podał konkretne nazwiska twórców, których chce do Kielc zaprosić i terminy. Nie dał się zagiąć bardzo dociekliwemu dyrektorowi Teatru Starego, Janowi Klacie, który dopytywał o kwestie finansowe związane z takimi produkcjami. Zwracał uwagę, że pieniądze można pozyskiwać z różnych programów, znał koszty produkcji na małej i dużej scenie.

- Program pana Kotańskiego jest bardzo interesujący, wnosi nowe wartości, jest szansą na rozwój teatru - uważa Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji Urzędu Marszałkowskiego.

Dyrektor przyznaje, że dopytywano o reżyserskie plany kandydata, który jest bardzo aktywny w całej Polsce. - Pan Kotański zadeklarował ograniczenie tego rodzaju pracy i skoncentrowanie się na działalności teatru. Zwłaszcza, że ma świadomość, ile rzeczy trzeba zmienić w teatrze, na przykład zainwestować w przestarzałe oświetlenie czy nagłośnienie.

Teraz kandydaturę Kotańskiego musi zatwierdzić Zarząd Województwa. - Powinno się to stać jak najszybciej - mówi Kowalczyk. - Jest coraz więcej pilnych spraw, do końca listopada trzeba złożyć projekty w Ministerstwie Kultury. Nowy dyrektor powinien zacząć pracę najpóźniej w połowie listopada, ale im szybciej, tym lepiej.

Michał Kotański cieszy się takim werdyktem komisji. O konkretach i planach nie chce jednak mówić: - Najpierw muszę przedstawić je pracownikom, nie chcę rozmawiać z nimi poprzez media - stwierdza. Jeśli zostanie zatwierdzony przez zarząd, chce przeprowadzić się do Kielc i jak najwięcej uwagi poświęcić teatrowi. Z tego względu zrezygnował z jednej z produkcji, realizację "Krzyżaków", do których próby miały zacząć się wkrótce, przesunął na późniejszy termin. Z tego samego powodu chce odłożyć zapisaną umową z Piotrem Szczerskim reżyserię "Wampira" Reymonta, którego premiera miała odbyć się w maju 2016. - Czuję się spełniony jako reżyser - mówi. - Teraz muszę pozamykać inne sprawy, by móc skoncentrować się na kieleckim teatrze.

***

Michał Kotański

Reżyser teatralny urodzony w 1976 roku. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był asystentem Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Andrzeja Seweryna, Rudolfa Zioły, Achima Freyera. W 2003 zadebiutował "Polaroidami" M. Ravenhilla w Starym Teatrze. Kolejne realizacje teatralne na scenach całej Polski. W 2014 roku w kieleckim teatrze wyreżyserował "Dzieje grzechu" według Stefana Żeromskiego uznane przez dziennikarzy za najlepszy spektakl sezonu w plebiscycie Dzikiej Róży 2014/15.

***

Kandydaci konkursu

1. Katarzyna Deszcz - reżyser teatralny, była dyrektor Teatru imienia Adama Mickiewicza w Częstochowie;
2. Piotr Jędrzejczak - reżyser, były dyrektor naczelny i artystyczny Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze;
3. Dariusz Kordek - aktor filmowy i teatralny, piosenkarz;
4. Tomasz Kordon - były dyrektor Teatru Małego w Tychach;
5. Michał Kotański - reżyser teatralny;
6. Katarzyna Nowak - aktorka;
7. Przemysław Predygier - aktor, były zastępca dyrektora Teatru Kubuś w Kielcach;
8. Bartłomiej Wyszomirski - reżyser.



Lidia Cichocka
Echo Dnia
28 października 2015