Wielcy mimowie w Warszawie
Jedenasty Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu przyciągnie w sierpniu do stolicy fanów teatru z kraju i zagranicy. Od 19 do 28 sierpnia w Warszawie będzie można podziwiać największe gwiazdy pantomimyNa przegląd teatrów pantomimy z całego świata zaprasza teatr Na Woli i Warszawskie Centrum Pantomimy. W czasie tegorocznego festiwalu zobaczymy najwybitniejszych przedstawicieli gatunku: Teatr Derevo, Teatr Licedei, Bodecker & Neander Company, Gregg Goldston.
Festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. To również jedyny na świecie festiwal pantomimy prezentujący wyłącznie spektakle niewerbalne.
Jak mówi Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny festiwalu: - Różnorodność form, treści czy stylów samej sztuki mimu bardzo dobrze oddaje charakter oraz linię artystyczną festiwalu. Wychodząc z założenia, że różnice wynikające ze źródła, z którego teatry pantomimy powstały, są nie mniej istotne niż same koncepcje artystyczne, staramy się prezentować godne uwagi produkcje teatralne ukazujące kondycję współczesnej pantomimy. W ramach festiwalu odbędą się również Wieczór Współczesnej Pantomimy - artyści z Europy, USA oraz z Studia Pantomimy w teatrze Na Woli - oraz otwarte warsztaty sztuki pantomimy prowadzone przez artystów prezentujących różne szkoły pantomimy na świecie. Zajęcia kierowane są do wszystkich, którzy chcą spróbować sił w tym rodzaju sztuki teatralnej.
Kiedy w 2000 r. Bogdan Augustyniak i Stefan Niedziałkowski przystępowali do przygotowania pierwszej edycji festiwalu, zdawali sobie sprawę, że porywają się na przedsięwzięcie ryzykowne. "Jednak okazało się, że w naszej pośpiesznej i hałaśliwej epoce wcale niemało jest ludzi, którzy poszukują takiej oazy ciszy i skupienia artystycznego, i że tych ludzi z roku na rok przybywa na naszej widowni i na świecie, który na nowo odkrywa dziś tę starą sztukę, opowiadając się tym samym za czymś, co przywykliśmy nazywać kulturą wysoką. A w jej obrębie za sztukę wysublimowaną, daleką od wszelkiej ostentacji środków, która niepokój i zagubienie człowieka współczesnego chce i potrafi wyrazić bez brutalizmów i drastyczności" - czytamy na stronie festiwalu.
Kamila Małocha
Echo Miasta
19 lipca 2011