Wisła płynie muzyką

Szanowni Państwo,
z wielką przyjemnością zapraszam do Wisły na Wiślański Festiwal Opery i Musicalu, który tego lata wzbogaca kalendarz kulturalnych wydarzeń naszego miasta o wyjątkowe spotkania z muzyką klasyczną i musicalową. Wisła od lat otwiera się na różnorodne formy sztuki - od folkloru, przez jazz, aż po muzykę poważną. Dlatego cieszę się, że nasz amfiteatr i przestrzeń publiczna staną się sceną dla artystów, którzy z pasją i kunsztem opowiadają pięknie dźwiękiem o emocjach. Zapraszam Państwa do wspólnego przeżywania tych koncertów, w sercu gór.
Do zobaczenia w Wiśle!

Tomasz Bujok - Burmistrz Miasta Wisła


Zapraszamy do pięknego polskiego kurortu – Wisły na weekend z muzyką klasyczną, operową, operetkową i musicalową. Dopełnieniem głównych wydarzeń w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny będą: muzykoterapia w Parku im. Stanisława Kopczyńskiego oraz recitale polskich piosenek z repertuaru Grechuty, Turnaua, Jarockiej, Sojki i Badacha w Kawiarni Patio w Hotelu Gołębiewski. Na balkonie Domu Zdrojowego na Placu Bogumiła Hoffa odbędzie się inscenizacja historyczna, nawiązująca do wizyty Jana Kiepury w Wiśle na zaproszenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w lipcu 1936 roku. W „Gali Kiepurowskiej", realizowanej dla TVP i Polskiego Radia wystąpią gwiazdy opery: Edyta Piasecka, Ewelina Szybilska, Joanna Nawrot-Maciejowska, Łukasz Gaj, Kamil Zdebel. Chiński tenor Mingxuan Chen zaśpiewa arię Jontka „Szumią jodły na gór szczycie" z opery „Halka" Stanisława Moniuszki. W widowisku „Baśniowy świat operetki" wystąpią wyjątkowe solistki: Aleksandra Gawrych, Joanna Szynkowska vel Sęk, Iwona Tober. To będzie piękny weekend, wypełniony muzyką XIX i XX wieku w rozmaitych formach, od opery do piosenki estradowej.
dr Krzysztof Korwin-Piotrowski, prezes Fundacji Arte Viva, dyrektor artystyczny Wiślańskiego Festiwalu Opery i Musicalu

Piątek 11 lipca, godz. 18.00
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle
Baśniowy świat operetki
widowisko w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego

Postacie z różnych operetek spotykają się na jednej scenie, prowadzą dialogi i śpiewają. Jest wiele zaskakujących sytuacji i dużo humoru ze szczyptą wzruszenia. Artyści są pięknie poprzebierani jak na karnawale w Wenecji. Feeria kostiumów, zabawne qui pro quo i tańce takie jak: polka, czardasz, tango, walc i kankan. Publiczność usłyszy fragmenty „Wesołej wdówki", „Cygańskiej miłości" i „Krainy uśmiechu" Lehara, „Wiktorii i jej Huzara" Abrahama, „Bajadery" Kalmana, „Zemsty nietoperza" Straussa. Wystąpią znakomici artyści scen muzycznych oraz najlepsi studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureaci konkursów wokalnych. Premiera widowiska, która odbyła się 16 marca 2025 roku w Kinie na Starówce w Żorach (przy wsparciu Miasta Żory), spotkała się z bardzo dobrym odbiorem licznie zgromadzonej publiczności. Duże wrażenie robią sceny taneczne, m.in.: szybka polka „Tritsch-Tratsch" Straussa, „Walc Barbary" z filmu „Noce i dnie" Jerzego Antczaka (muzyka Waldemara Kazaneckiego), tango „Por una cabeza" z filmu „Zapach kobiety" Martina Bresta (muzyka Carlosa Gardela) oraz piekielny kankan z „Orfeusza w piekle" Offenbacha.

Wystąpią: Aleksandra Gawrych – sopran, Joanna Szynkowska vel Sęk – sopran, Iwona Tober – sopran, Michał Ryguła – tenor, Kacper Kostrzewski – baryton, Benedykt Szostok – baryton, kwartet Arte Viva (Adam Zając – skrzypce, lider, Ewa Zając – skrzypce, Krzysztof Meisel – altówka, Anna Matera – wiolonczela), Mateusz Lasatowicz (fortepian) i soliści baletu (Sabina Langner, Agnieszka Dwojak, Paweł Tyszkiewicz). Scenariusz, reżyseria i narracja: Krzysztof Korwin-Piotrowski, reżyseria światła: Wacław Czarnecki, asystent reżysera: Marcin Bogacz-Noras. Produkcja: Fundacja Arte Viva. Bilety od 50 złotych, dostępne na www.kupbilecik.pl oraz w Wiślańskim Centrum Kultury i Informacji Turystycznej w Wiśle.

Piątek 11 lipca, godz. 20.30
Hotel Gołębiewski w Wiśle, kawiarnia Patio
Od Grechuty do Badacha
Wystąpią: Bartłomiej Świtacz i Bartosz Lala.

W repertuarze zabrzmią przeboje krakowskich bardów piosenki – Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua, a także utwory z repertuaru Kuby Badacha.

Sobota 12 lipca, godz. 11.00
Park im. Stanisława Kopczyńskiego przy Drzewie Opowieści
Muzykoterapia dla dorosłych i seniorów
Wystąpi Patrycja Gałach: narracja, wokal, akordeon, ukulele.

Wrócimy myślami w przeszłość więc sprawdzimy naszą pamięć długotrwałą. Wspólnie pośpiewamy, powspominamy, porozmawiamy a na koniec trochę się zrelaksujemy.

Sobota 12 lipca, godz. 20.30
Hotel Gołębiewski w Wiśle, kawiarnia Patio
Iść w stronę słońca
Wystąpią: Jolanta Mazoń – wokal i Adam Mazoń - fortepian.

W repertuarze zabrzmią przeboje m.in.: Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Dwa plus Jeden, Stanisława Sojki.

Niedziela 13 lipca, godz. 11.00
Park im. Stanisława Kopczyńskiego przy Drzewie Opowieści
Muzykoterapia dla rodzin z dziećmi
Wystąpi Patrycja Gałach: narracja, wokal, akordeon, ukulele.

Sesja umuzykalniająca z elementami muzykoterapii jest świetna dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Dzieci będą miały okazję dotknąć instrumentów, a nawet na nich zagrać oraz potańczyć i pośpiewać. Rodzice i opiekunowie towarzyszą im w tej przygodzie, zacieśniając więzi ze swoimi pociechami.

Niedziela 13 lipca, godz. 16.00
Dom Zdrojowy – balkon, Plac Bogumiła Hoffa 3
Spotkanie Jana Kiepury z prezydentem Ignacym Mościckim

Jan Kiepura, światowej sławy polski tenor, zasłynął nie tylko swoimi występami na najważniejszych scenach operowych świata takich jak La Scala w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ale również zapisał się w naszej pamięci i historii swoimi spontanicznymi koncertami z balkonów, które wywoływały ogromny entuzjazm wśród tłumów zgromadzonych na ulicach. Najbardziej znane wydarzenia tego typu miały miejsce w Warszawie, m.in. śpiewanie z balkonu Hotelu Bristol. Zdarzało się to również w innych miastach, np. w Hotelu Monopol w Katowicach z, czy też z balkonu Hotelu Grand w Łodzi.
Jan Kiepura bywał też wielokrotnie w jednym z najsłynniejszych polskich kurortów - w Wiśle, ale nasze wydarzenie będzie nawiązywało konkretnie do wizyty 19 lipca 1936 roku, kiedy to przybył z Warszawy Luxtorpedą, na zaproszenie Prezydenta Polski. W związku z tym, na scenę naszego wydarzenia wybrany został Dom Zdrojowy usytuowany przy wiślańskim Placu Hoffa, pełniącym funkcję rynku. Ten przepiękny budynek w stylu funkcjonalistycznym, został właśnie ukończony na początku 1936 roku, a jego ozdobą jest niesamowity - niczym okno na rynek - balkon. To właśnie tutaj odbędzie się nasza inscenizacja, podczas której Aktor wcielający się w rolę Prezydenta Mościckiego przywita przybyłego do Wisły Naszego Wielkiego Śpiewaka. Oczywiście, po sympatycznych i pełnych humoru rozmowach naszych bohaterów, okraszonych ciekawostkami historycznymi, szanowny Jan Kiepura spontanicznie zaśpiewa prosto z balkonu do zgromadzonych!
Reasumując, organizowane wydarzenie będzie więc luźną formą inscenizacji, inspirowanej wspomnianymi wydarzeniami historycznymi. Natomiast obraną konwencją tego eventu, będzie tzw. "popołudniowe picie herbaty" czyli kulturowa okazja do spotkań towarzyskich w eleganckiej atmosferze, lub też wydarzenie towarzyskie w stylu "Kawa na rynku z Prezydentem".
OBSADA inscenizacji: Prezydent RP Ignacy Mościcki – Jerzy Gościński, Jan Kiepura – Łukasz Gaj, Gospodarz Uzdrowiska Wisła – Pan Burmistrz Tomasz Bujok, Mistrz ceremonii / konferansjer – Marcin Bogacz Noras, Wojskowy (członek korpusu prezydenckiego) – Krzysztof Korwin-Piotrowski, 2 Gospodynie w strojach ludowych – Gabriela Nawrocka i Monika Lipińska.

Niedziela 13 lipca, godz. 17.00
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle
Gala Kiepurowska
Widowisko w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego
100-lecie debiutu scenicznego Jana Kiepury
Uwaga: Gala będzie realizowana dla TVP3 Katowice i Polskiego Radia Katowice
Wystąpią: Edyta Piasecka - sopran, Joanna Nawrot-Maciejowska - sopran, Ewelina Szybilska - sopran, Wiktoria Wojdyła - mezzosopran, Łukasz Gaj - tenor, Mingxuan (Leo) Chen - tenor, Kamil Zdebel - baryton, Jerzy Gościński - aktor, Kameraliści Arte Viva. Scenariusz, reżyseria i narracja: Krzysztof Korwin-Piotrowski, współprowadzenie: Ewa Niewiadomska (Radio Katowice). Reżyser światła: Wacław Czarnecki. Asystent reżysera: Marcin Bogacz-Noras.
Muzyczne przeboje z repertuaru Jana Kiepury oraz jego żony Marthy Eggerth zabrzmią w wykonaniu gwiazd scen i estrad. Usłyszą Państwo najpiękniejsze arie i duety operetkowe, piosenki filmowe i pieśni neapolitańskie. Będą też fragmenty "Traviaty". Zabrzmią między innymi utwory, które skomponowali: Verdi, Kalman, Lehar, Stolz ("Brunetki, blondynki"), Wars ("Na pierwszy znak") i Capua ("O sole mio"). Chiński tenor wykona po polsku operowy przebój Moniuszki "Szumią jodły na gór szczycie". Będzie to koncert iskrzący się humorem, nawiązujący do postaci słynnego "chłopca z Sosnowca" - śpiewaka i amanta filmowego Jana Kiepury. Gwarantujemy wspaniały wieczór z gwiazdami i energetyczną muzyką w świetnym wykonaniu! Na scenie wystąpią również: burmistrz Tomasz Bujok, Marcin Bogacz Noras, Krzysztof Korwin-Piotrowski, Gabriela Nawrocka i Monika Lipińska. Nawiążemy do historycznego wydarzenia - wizyty Jana Kiepury w Wiśle w lipcu 1936 roku na zaproszenie prezydenta Polski Ignacego Mościckiego, w którego wcieli się śląski aktor Jerzy Gościński. Produkcja: Fundacja Arte Viva. Bilety od 50 złotych, dostępne na www.kupbilecik.pl oraz w Wiślańskim Centrum Kultury i Informacji Turystycznej w Wiśle.
__
Organizator Festiwalu: Fundacja Arte Viva
Współorganizatorzy: Miasto Wisła, Wiślańskie Centrum Kultury, Instytut im. Wojciecha Korfantego w Katowicach - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego
Partner: Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle
Partnerzy medialni: TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice
Patron medialny: Dziennik Teatralny
__

Szczegóły można znaleźć na stronie organizatora: www.arteviva.com.pl

 



Krzysztof Korwin-Piotrowski
Fundacja Arte Viva
7 lipca 2025
Portrety
Jan Kiepura