Wokół "Dybbuka"

Seans filmowy: „Dybuk" w reż. Michała Waszyńskiego. Zapraszamy na niezwykły pokaz filmu „Dybuk" z 1937 roku. Projekcja będzie wprowadzeniem w świat kultury i mistyki żydowskiej, do której odwołują się twórcy bielskiego przedstawienia.

Krótką prelekcję wygłosi pan Andrzej Dutka – prezes najstarszego w Polsce Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kogucik".
1 marca (środa), godz. 19:00, Mała Scena Teatru Polskiego
czas trwania: 100 min

Spotkanie wprowadzające: Pomiędzy dwoma światami. Wyjątkowe spotkanie przedpremierowe z twórcami spektaklu oraz znawcą kultury żydowskiej, dr. Jackiem Proszykiem. W rozmowie postaramy się rozwiązać zagadkę, dlaczego właśnie Bielsko-Biała i dlaczego „DyBBuk". Poznamy inspiracje twórców oraz szczegóły dotyczące ich pracy, odkryjemy skrawki fascynujących bielskich historii, które na naszych oczach ożyją w spektaklu. W dyskusji udział wezmą: dr Jacek Proszyk (znawca kultury żydowskiej), Paweł Passini (reżyser spektaklu) oraz Artur Pałyga (autor tekstu)
Prowadzenie: Piotr Ryncarz
6 marca (poniedziałek) godz. 18:00
Mała Scena Teatru Polskiego

Premiera: „DyBBuk" w reż. Pawła Passiniego
Dlaczego w Bielsku-Białej dybuk? Gdzieś się musiały podziać niedokończone rozmowy, nieprzeżyte życia, niedocieszone radości, niedosmucone smutki, niespełnione pragnienia, cały żydowski świat, który tutaj był? Nic nie znika bez śladu. „DyBBuk" dzieje się w mieście dzisiejszym. W mieście, które mogłoby być czymś innym, ale nie jest. W mieście, które czeka, aż przyjdzie dybuk. Na podwórku przy 11 Listopada 63, na ulicy 3 Maja przed nieistniejącą synagogą, na Przegibku. „DyBBuk" dzieje się też w mieście spoza czasu. W podziemnej synagodze pod ulicą Krakowską, na Księżycu, który zbliża się tak, że dobrze widać z niego miasto. A także w Watykanie, gdzie żydowski mistyk, Abulafia chce nawrócić papieża na judaizm. I w mieszkaniu Salomona Halberstama koło Zamku Sułkowskich. Bo dybuk przychodzi, kiedy chce. Nie czeka na zaproszenie.
11 marca (sobota) godz. 18:00
Duża Scena Teatru Polskiego
Spektakle: 12, 15-17 marca oraz 1-2, 26-27 kwietnia

Premiera studencka
Zapraszamy na premierę studencką, czyli tańsze bilety oraz spotkanie z aktorami i twórcami po przedstawieniu.
15 marca (środa) godz. 19:00
Duża Scena Teatru Polskiego
Cena biletu: 20 zł

Patrycja Dołowy – Widoczki
1−10 marca, działania performatywne na terenie miasta

Na niewielkich gipsowych fragmentach artystka wywołuje stare zdjęcia. Uwiecznieni na nich ludzie nie są powszechnie znani. Swoje prace Patrycja Dołowy zakopuje w różnych miejscach miasta. Jeśli zaintrygowani działaniem przechodnie zatrzymują się i chcą opowiedzieć swoją historię, artystka umawia się z nimi na spotkanie, a usłyszaną opowieść łączy z kolejnym zdjęciem utrwalonym w gipsowym odlewie, który zakopie w wybranym punkcie miasta. W Bielsku-Białej punktem wyjścia dla działań Patrycji Dołowy będą historie przywoływane podczas pracy nad przedstawieniem „DyBBuk" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, którego premiera odbędzie się 11 marca.



(-) (-)
Materiał Teatru
24 lutego 2017
Spektakle
DyBBuk
Portrety
Paweł Passini