Wokół wybitnych
Przed III Spotkaniami Teatrów Narodowych (3-19 czerwca) dwa spotkania w maju: z twórczością szwedzkiego choreografa Matsa Eka i niemieckiej reżyserki Andrei Breth.TEATR, TANIEC, LEGENDA
spotkanie poświęcone twórczości Matsa Eka
9 maja 2013, czwartek, godz. 18.00, foyer sali Bogusławskiego ("Zielony bufet")
Mats Ek - jeden z najwybitniejszych europejskich choreografów Mats Ek nieco mniej znany jest jako reżyser przedstawień dramatycznych. Jego brawurowa inscenizacja "Sonaty widm" Augusta Strindberga w Królewskim Teatrze Dramatycznym stała się w Sztokholmie sensacją ubiegłego sezonu. W czerwcu przedstawienie to będzie można zobaczyć w warszawskim Teatrze Narodowym.
Aby przybliżyć postać artysty, Teatr Narodowy i Instytut Muzyki i Tańca zapraszają w dniu 9 maja o godzinie 17 na spotkanie poświęcone jego twórczości.
W spotkaniu udział wezmą:
Ada d'Adamo - badaczka europejskiego tańca współczesnego, autorka wydanej w 2007 roku monografii Matsa Eka; mieszka i pracuje w Rzymie, prowadzi wykłady na wielu włoskich uczelniach.
Magnus Florin - główny dramaturg Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie, jeden z czołowych szwedzkich prozaików, autor m.in. wydanej po polsku powieści Ogród.
Spotkanie współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.
***
KOBIETA, MISTRZOSTWO, KLASYKA
spotkanie poświęcone twórczości Andrei Breth
14 maja 2013, wtorek, godz. 18.00, scena Studio
Andrea Breth - należy do najważniejszych reżyserek obszaru niemieckojęzycznego, uważana za główną kontynuatorkę stylu teatralnego Petera Steina. W czerwcu, w Teatrze Narodowym, wystąpi wiedeński Burghteater z przedstawieniem Księcia Hamburga Kleista w jej reżyserii pokazany w Polsce.
W spotkaniu udział wezmą:
Rita Czapka - dramaturg wiedeńskiego Burgtheater, współpracowała tez z Grzegorzem Jarzyną przy jego przedstawieniach w Wiedniu (Lew w zimie), Essen (Arateia) i Warszawie (Teoremat, Nosferatu).
Klaus Dermutz - krytyk teatralny, autor monografii poświeconej Andrei Breth oraz licznych książek i filmów dokumentalnych, m.in. o Tadeuszu Kantorze czy Christophie Marthalerze.
Wykładał na uczelniach w Grazu i w Moguncji.
Prowadzenie: Katarzyna Wielga
Spotkanie współorganizuje Austriackie Forum Kultury.
(-) (-)
Materiał Organizatora
2 maja 2013