Wrzesień z "III Furiami" i spektaklem "Łemko"

Punkowe "III Furie" Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera to antywojenny i wściekle wykrzyczany protest przeciwko Polsce budowanej na etosie cierpienia, ofiary i grobów, w której świat umarłych decyduje o losie żywych. To także festiwalowa wizytówka legnickiej sceny pokazywana już w Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Zabrzu, Gdyni, Łodzi, Katowicach, Warszawie i Szczecinie.

 Spektakl był finalistą ubiegłorocznej edycji ministerialnego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (nagrody dla reżysera i aktorki Joanny Gonschorek), nagrody i wyróżnienia przywiózł także z Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy oraz Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu. Marcin Liber wygrał tym przedstawieniem Laur Konrada, najważniejszą nagrodę reżyserską w kraju przyznawaną przez jurorów Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach, podczas którego TVP Kultura na żywo transmitowała spektakl na swojej antenie. 

Legnickie przedstawienie pokazane zostanie w środę 5 września br. podczas pierwszego dnia (Dnia Polskiego) 6. Festiwalu Teatrów Europy Środkowej w Koszycach (Słowacja), w którym do 9 września zaprezentowanych zostanie 14 przedstawień z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Już dzień później legnicki teatr rozpocznie krótką podróż ze spektaklem "Łemko" (na zdjęciu) po Małopolsce, po terenach, z których pochodzą opowieści o losach Łemków wykorzystane w sztuce Roberta Urbańskiego wyreżyserowanej przez Jacka Głomba. Artystyczna wyprawa współorganizowana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i dofinansowywana z budżetu województwa małopolskiego.

"Łemko" to historia oparta na relacjach Łemków z Legnicy i okolic, przesiedlonych w wyniku Akcji "Wisła" i ich potomków, ludzi, którzy stali się ofiarami historycznej zawieruchy i myślenia w kategoriach zbiorowej odpowiedzialności. Spektakl oparty na faktach nie jest jednak dokumentem, lecz pełną wykonywanej na żywo muzyki i tańca kreacją artystyczną opowiadającą o małym narodzie, dławionym przez Polaków, Niemców, Rosjan i Ukraińców.

Przedstawienie, grane zarówno w Polsce, jak i na Słowacji, było finalistą XIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2008) przynosząc indywidualne nagrody aktorskie Zbigniewowi Walerysiowi za rolę tytułową i Bogdanowi Grzeszczakowi za rolę Arcyurzędnika.

Spektakl grany będzie w czwartek 6 września Nowym Sączu oraz w sobotę 8 września w Szymbarku k. Gorlic. Dzięki finansowemu wsparciu małopolskiego marszałka wejściówki na oba te przedstawienia będą bezpłatne.

Wrześniowe podróże legnickiego teatru zakończą się dwukrotną prezentacją "III Furii" na 21. Międzynarodowym Festiwalu Divadielna Nitra na Słowacji (25 września), w głównym programie którego prezentowanych będzie 13 spektakli z 10 krajów Europy.



Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
4 września 2012
Spektakle
III Furie