Wydarzenia skierowane do nie tylko widzów teatralnych

Spotkania z polskimi poetami i autorami książek, spektakle teatralne, słuchowiska oraz sesje naukowe. W poniedziałek w Sopocie po raz trzeci rusza Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru between.pomiędzy. - Staramy być z roku na rok coraz mniej hermetyczni - zapewniają organizatorzy.

Połączenie wydarzeń skierowanych do widzów teatralnych i miłośników literatury oraz wąskiego grona anglistów, a w szczególności beckettologów może wydawać się ryzykowne. Organizatorzy Festiwalu Literatury i Teatru between.pomiędzy po raz trzeci łączą naukę z kulturą i sztuką (poprzednie dwie edycje odbyły się pod nazwami "Back to the Beckett text / Beckett na plaży" w 2010 r. oraz "Międzynarodowy Festiwal Literacki Back 2" w 2011 r.).

Staramy się uciekać od przesadnej powtarzalności, dlatego co roku nieco modyfikujemy kształt festiwalu, co zaznaczamy już w jego nazwie - tłumaczy Tomasz Wiśniewski, pomysłodawca i organizator festiwalu z Uniwersytetu Gdańskiego. - W tym roku chcieliśmy zająć się Teatrem Complicite i pisarzem Johnem Bergerem. Ponieważ jednym z najważniejszych spektakli Complicite jest "Ulica Krokodyli", naturalna jest w programie obecność twórczości Brunona Schulza. Będzie też o Becketcie, dzięki któremu powstał nasz festiwal.

W centrum zainteresowania naukowców pozostają zamknięte konferencje naukowe prowadzone w języku angielskim (Dworek Sierakowskich, 17-19 maja), z udziałem wybitnych naukowców z całego świata (m.in.: prof. Paul Allain, prof. Dan Rebellato, prof. John Bowen, prof. S.E. Gontarski). Jednak program Festiwalu Between aż roi się od wydarzeń dodatkowych, na które można dostać bilety albo obejrzeć je za darmo.

Staramy być z roku na rok coraz mniej hermetyczni - śmieje się profesor David Malcolm, dyrektor festiwalu. - Dlatego program festiwalu rośnie, partnerów imprezy przybywa i to nas bardzo cieszy.

Do Sopotu przyjeżdża ceniony Teatr Wierszalin z Supraśla, który zaprezentuje dwie produkcje: "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, 16 i 17 maja, godz. 20 -) oraz "Traktat o manekinach" (plaża przy MCKA Zatoka Sztuki, 18 maja, godz. 21:30).

W razie złej pogody "Traktat o manekinach" przeniesiemy do budynku, do naszej Sali Kryształowej. Jesteśmy na to przygotowani - zapewnia Natalia Turczyńska z MCKA Zatoka Sztuki.

Na tym jednak program się nie kończy. Gdańska Fundacja Teatru BOTO zaprezentuje przedpremierowo znajdujący się w fazie "work in progress" spektakl "Całoczerwone", którego premiera planowana jest w listopadzie (Zatoka Sztuki, 14 maja, godz. 20). Fundacja pokaże również "Zielonego mężczyznę" (Dworek Sierakowskich, 16 maja, godz. 22).

Spektakl muzyczny "Pieśni według Schulza" wystawi Sopocka Scena Off de BICZ (15 maja, godz. 19). Ponadto w języku angielskim będzie można wysłuchać słuchowisk Teatru Complicite (Dworek Sierakowskich, 14 i 17 maja, godz. 22 oraz Zatoka Sztuki, 20 maja, godz. 19).

Atrakcyjnie zapowiada się również część poetycka festiwalu. W Bookarni odbędą się spotkania z trójmiejskimi poetami Jakobe Mansztajnem (14 maja, godz. 17) i Krzysztofem Kuczkowskim (14 maja, godz. 18:30), laureatką Nagrody Literackiej Gdynia Justyną Bargielską i Jerzym Jarniewiczem (16 maja, godz. 18) oraz z pisarzem i tłumaczem Antonim Liberą (19 maja, godz. 20).

Z kolei w Dworku Sierakowskich posłuchać będzie można, co o Tadeuszu Kantorze powiedzieć może wieloletni jego uczeń i autor książek o mistrzu, Krzysztof Miklaszewski (15 maja, godz. 21). Tam też odbędzie się otwarta sesja naukowa "Konteksty Schulzowskie" (16 maja, godz. 10), której uwieńczeniem będzie spotkanie z wybitnym pisarzem polskim pochodzenia żydowskiego Henrykiem Grynbergiem (16 maja, godz. 16).

Sopockie święto literatury i teatru potrwa przez cały tydzień - od 14 do 20 maja. Na spotkania z poetami i pisarzami, sesję "Konteksty Schulzowskie" oraz słuchowiska teatru Complicite wstęp jest wolny. Bilety na pokazy teatralne kształtują 20-70 zł.



Łukasz Rudziński
trojmiasto.pl
14 maja 2012