Wyjątkowy gość na drugiej premierze

2. premierę musicalu "Chłopi", która odbędzie się 19 września uświetni swoją obecnością Emilia Krakowska, czyli Jagna ze słynnej telewizyjnej i filmowej adaptacji "Chłopów" Reymonta, w reżyserii Jana Rybkowskiego (1974 r., serial w 1973 r.).

Filmowa kreacja Jagny była jedną z najbardziej pamiętnych ról Emilii Krakowskiej i przyniosła jej Nagrodę Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, tytuł Gwiazdy Filmowego Sezonu podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz wyróżnienie podczas Łódzkiej Wiosny Artystycznej.

Emilia Krakowska ukończyła PWST w Warszawie w 1963 roku. Rok później zadebiutowała na scenie i deskach teatru. Przez lata kariery związana była z warszawskimi teatrami: Powszechnym (1964-68), Narodowym (1968-78), Współczesnym (1978-85) i Rozmaitości (1985-91).oraz w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu 2008, Wrocławskim Teatrze Komedia, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i Teatrze Nowym w Słupsku. Jest również aktorką filmową, która ugruntowała swoją pozycję udziałem w wielu produkcjach kinowych jak i telewizyjnych. W latach 80. XX w. była członkiem Narodowej Rady Kultury.

"Chłopi", powieść Władysława Reymonta, pisana w latach 1901-1908, opublikowana w formie książkowej w latach 1904-1909 ukazuje życie społeczności zamieszkującej wieś Lipce na przestrzeni czterech pór roku. Problematyka utworu skupia się wokół takich zagadnień jak m.in. tematyka chłopska, społeczna i ekonomiczna sytuacja polskiej wsi, konflikt pokoleń, nieuchronność przemijania, wpływ gromady na jednostkę.

W "Chłopach" odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę. Mamy tam panoramę różnorodnych charakterów, zachowań, różne motywacje wyborów; podkreślone przywiązanie ludzi do tradycji i gloryfikację pracy, która, choć nie daje komfortowego życia, nadaje mu sens i rytm. Pisarz otrzymał za ten utwór Nagrodę Nobla w 1924 roku.

Reżyser o spektaklu:

Często słyszę pytanie dlaczego akurat "Chłopi"? Zdecydowały przede wszystkim trzy czynniki - dobra literatura, świetnie skonstruowane postaci i bardzo ciekawy konflikt. Właśnie w "Chłopach" Reymonta odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku. To opowieść o ludzkim dojrzewaniu do mądrości i doskonałości otaczającej nas natury. Jak w zwierciadle odbija się polska mentalność, tak charakterystyczna i rozpoznawalna, że wspólna dla wszystkich Polaków. Żyjemy w czasach, gdy narody szukają swojej odrębności, my też zaczynamy chwalić się tym, co jest nasze i niepowtarzalne - Wojciech Kościelniak.



(-) (-)
Materiał Teatru
18 września 2013
Spektakle
Chłopi