Wystawa poświęcona Sławomirowi Mrożkowi

- Ta wystawa nie była wcześniej planowana. Postanowiliśmy ją zorganizować po śmierci autora, by przypomnieć jego twórczość - powiedziała PAP kierownik działu informacji MBP Katarzyna Pawluk. - Podobną wystawę mieliśmy na 80. urodziny Mrożka, ale teraz została ona uzupełniona - dodała.

Wystawa pt. "Mrożkowe mówienie kreską" ukazuje Sławomira Mrożka głównie jako autora satyrycznych rysunków, które publikowane były m.in. w "Szpilkach", "Przekroju", "Rzeczypospolitej", w cyklach "Przez okulary", "Polska w obrazkach" czy "Kazania na górze".

Na wystawie zobaczyć można archiwalne numery "Przekroju" z lat 60., w których można przeczytać oryginalne felietony Mrożka. Z artykułów publikowanych w tamtych czasach można się także dowiedzieć, że Mrożek miał w swoim życiu epizod aktorski - w filmie "Rondo" Janusza Majewskiego nakręconym według scenariusza Sławomira Mrożka i z Mrożkiem w roli klienta.

Wystawiona jest również książka "Uwagi osobiste" z dedykacją autora dla czytelników opolskiej MBP oraz album Andrzeja Nowakowskiego z fotografiami dramatopisarza. "Są także listy pisane do Stanisława Lema. Ta wystawa jest z naszej strony takim pożegnaniem dramatopisarza" - powiedziała PAP Katarzyna Pawluk. "Wszystkie wystawione eksponaty pochodzą z naszych zbiorów" - dodała.

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia br. nad ranem w Nicei. Miał 83 lat. Jego pogrzeb najprawdopodobniej odbędzie się 17 września br. w Krakowie.

Mrożek od 1950 r. współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami". W 1963 r. wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Do Krakowa wrócił w 1996 r. z żoną Susaną. W czerwcu 2008 r. pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei. Wystawę w budynku opolskiej MBP przy ul. Minorytów 4 można oglądać w dniach do 5 września br.



(PAP)
(PAP)
24 sierpnia 2013