X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Przed nami 11 dni wypełnionych pantomimą: spektaklami, warsztatami i jedną wystawą. 18 sierpnia rusza 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. W Teatrze Na Woli zobaczymy najnowsze spektakle czołowych zespołów europejskich i amerykańskich

W ramach jubileuszowej edycji udało się sprowadzić największą jak do tej pory reprezentację zespołów pantomimy z Polski, Czech, Niemiec i Włoch.

Magia powrotów
- Przygotowując program festiwalu, biorę pod uwagę spektakle, a nie grupy - mówił Ostapczuk. - Dlatego często wracają do nas zespoły, które gościły już w Teatrze Na Woli podczas poprzednich edycji.
Jest wśród nich grupa Jack & Joe z Włoch z poruszającym przedstawieniem "Life back", opowiadającym o dwóch starzejących się klownach. Zobaczymy też duet artystów niemieckich - Alexandra Neandera i Wolframa von Bodeckera - obecnych także w programie w ubiegłym roku. Bliscy współpracownicy legendarnego Marcela Marceau pokażą w tym roku spektakl "Out Of The Blue", w którym skorzystają z technik czarnego teatru, a nawet kilku magicznych sztuczek.
- Najistotniejsza w przedstawieniu Neandera i von Bodeckera jest nie historia, lecz sposób, w jaki niemieccy artyści ukazują emocje - podkreśla Ostapczuk.

Potrójny sąd ostateczny
W trakcie festiwalu ponownie pojawi się też Wrocławski Teatr Pantomimy ze swoim najnowszym przedstawieniem "Osąd", zainspirowanym przez słynny "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Podobnie jak obraz spektakl składa się z trzech odrębnych części, a zarazem trzech artystycznych wizji mierzących się z tematyką sądu ostatecznego. Nic też dziwnego, że pracowało nad nim trzech reżyserów: Jerzy Kalina, Paweł Passini i Leszek Mądzik. Zaskoczeniem może być część przygotowana przez Mądzika - diametralnie inna, choćby w sposobie prowadzenia aktorów, od wszystkich dotychczasowych jego spektakli.
"Osąd" zainauguruje część teatralnych prezentacji festiwalowych. Wcześniej, od 18 sierpnia, w Studio Free Art Fusion trwać będą największe w kraju, otwarte dla wszystkich spotkania ze sztuką mimu i warsztaty pantomimy prowadzone przez artystów z Polski, Hiszpanii, Czech, Włoch, Niemiec i Rosji.

Dokumentacja ruchu
Jubileuszowym wydarzeniem będzie również pierwsza odsłona wystawy "Warszawska pantomima", dokumentująca działalność Warszawskiego Teatru Pantomimy i przygotowana dzięki mobilizacji jego aktorów.
- Kiedy zacząłem myśleć nad projektem wystawy, okazało się, że nigdzie nie ma pełnej dokumentacji działalności tego teatru - opowiadał Ostapczuk. - Prowadziliśmy więc intensywne poszukiwania w prywatnych zbiorach i tylko dzięki zaangażowaniu aktorów udało się odnaleźć sporo zdjęć.

Teatralna część festiwalu rozpocznie się 20, a potrwa do 29 sierpnia.



Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
13 sierpnia 2010