XVII Autorska Szopka Bydgoska

Pola Negri otworzy 17. edycję Szopki Bydgoskiej, której premiera odbędzie się 4 stycznia 2013 w Miejskim Centrum Kultury. Znane i lubiane przedsięwzięcie podsumowujące rok w bydgoskiej kulturze i polityce jak zawsze przygotował poeta i dziennikarz Zdzisław Pruss.

Zaplanowano dwa przedstawienia, ale jeżeli zainteresowanie będzie większe, szopka będzie grana "do oporu".

W siedemnasty rok z szopką Bydgoską wchodzimy z hasłem "koniunktura" na ustach. Sytuacja kryzysowa zmusiła bowiem w tym roku autorów i finansujących Szopkę do mniejszych wydatków. Zmiany nie spowodują jednak obniżenia artystycznych lotów. Szopka 2013 przybierze formę wodewilu i musicalu, koncentrując się wyłącznie na piosenkach utrzymanych w klimatach musicalowych.

Podczas środowej konferencji prasowej pomysłodawca przedsięwzięcia, poeta, dziennikarz i satyryk Zdzisław Pruss opowiedział o założeniach siedemnastej szopki. Otworzy ją Pola Negri, co ma nawiązywać do miejsca w którym odbędą się pokazy szopki - Kina Orzeł. "Pokażemy wiele twarzy znanych, ale i kilka nieznanych szerokiemu odbiorcy, bo najbardziej zależy nam na promowaniu tych, którzy zrobili coś naprawdę ważnego dla Bydgoszczy w ubiegłym roku" - mówił Pruss.

W tym roku maski dla aktorów będące karykaturami znanych bydgoszczan występujących w szopce przygotował Waldemar Zyśk. Zobaczymy maski Henryka Martenki kierującego festiwalem Paderewskiego, Wojciecha Banacha szefa Związku Pisarzy Polskich w Bydgoszczy, Macieja Figasa, dyrektora Opery, a jedynym politykiem "krajowym" będzie Eugeniusz Kłopotek. Pojawi się także Roman Jasiakiewicz "dzielnie walczący o przewagę Bydgoszczy nad Toruniem" - mówił Pruss. Z ciekawostek należy wymienić znanego chyba wszystkim nad Brdą radiowca Andrzeja Krystka, który "jak go nie widać, to i tak na pewno siedzi pod stołem z mikrofonem i nagrywa" oraz poetki Barbary Jędrzejewskiej słynącej z aktywności artystycznej. Z gwiazd krajowych pojawi się maska Marii Czubaszek. Sfery gospodarczej reprezentuje szef PESY Tomasz Zaboklicki, a medyczne znany psychiatra Aleksander Araszkiewicz. Sport - brązowa medalistka Igrzysk Beata Mikołajczyk. W finale zobaczymy też maskę managera bydgoskiej grupy Żuki Mirosława Balbuzy (25-lecie grupy odbywa się w MCK 5 stycznia 2013) oraz tancerkę Wandę Maćkowską.

Zmienił się w stosunku do lat poprzednich zespół przygotowujący Szopkę. Oprócz Zyśka dołączył do niego baryton z Opery Nova Krzysztof Filesiński i muzyk country Jurek Paterski. Oprawę muzyczną i akompaniament zapewni jak zawsze Bogdan Ciesielski z zespołem (Stefan Gołata, Marek Marszałek, Waldemar Matecki), a w rolach "maskowanych" wystąpią, prócz Filesińskiego i Prussa, Barbara Kalinowska i Witold Murański. Scenariusz i teksty piosenek napisał Zdzisław Pruss.

Dyrektor MCK Marzena Matowska rozwiała obawy wielbicieli szopki i zapewniła podczas konferencji, że chociaż w programie na styczeń zaplanowano dwa przedstawienia, to jeżeli zainteresowanie będzie większe, Szopka będzie grana także dodatkowo, tak długo, jak będzie udawało się zapełnić salę widowiskową MCK. Dotychczas, w ostatnich latach, Szopka grana była w niewielkiej przestrzeni kawiarni Węgliszek przy rynku, oferującej około 90 miejsc dla widzów. Sala widowiskowa MCK zapewnia 260 miejsc siedzących, dlatego 2 spektakle odpowiadają w przybliżeniu sześciu widowniom dawnego Węgliszka.

Cena biletów na 17. Szopkę Bydgoską wynosi 20 zł.

***

4.01.2013, piątek, g. 18.00, sala kinowo-widowiskowa MCK

PREMIERA

XVII Autorska Szopka Bydgoska (koniunkturalna) Zdzisława Prussa

scenariusz i teksty piosenek: Zdzisław Pruss

maski: Waldemar Zyśk

opracowanie muzyczne: Bogdan Ciesielski

wykonawcy: Barbara Kalinowska, Krzysztof Filasiński, Witold Murański, Jerzy Paterski, Zdzisław Pruss

zespół instrumentalny: Bogdan Ciesielski-piano, Stefan Gołata-gitara, Marek Marszałek-saksofon, Waldemar Matecki-perkusja

Bilety 20 zł / DO NABYCIA W KASIE MCK tel. 523 255 540

5.01.2013, sobota, g. 18.00 -  drugi spektakl



(-)
Materiał Organizatora
3 stycznia 2013
Portrety
Zdzisław Pruss