Zakończenie festiwalu
„Operetka moja miłość...!" (30 czerwca i 1 lipca, godz. 20.00) to koncerty organizowane w ramach XX Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, z okazji 160-lecia powstania Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie. Odbędą się one na krakowskim Kazimierzu na terenie Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa, gdzie podczas XVIII edycji Letniego Festiwalu publiczność znakomicie przyjęła spektakl „Skrzypek na dachu" J. Bocka.Wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Grażyna Brodzińska, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski i Adam Szerszeń. Orkiestrę, Chór i Balet Opery Krakowskiej poprowadzi Sławomir Chrzanowski.
Zabrzmią arie i duety z najpiękniejszych operetek, takich jak m.in.: „Baron cygański", „Wiedeńska krew", „Zemsta nietoperza" J. Straussa, „Hrabina Marica", „Księżniczka czardasza" E. Kálmána, „Wesoła Wdówka", „Kraina uśmiechu" F. Lehára, „Wiktoria i jej huzar" P. Ábraháma czy „Ptasznik z Tyrolu" C. Zellera.
Operetkę uważam za najtrudniejszy teatralny gatunek muzyczny. Ideałem jest spektakl, w którym wszyscy doskonale śpiewają, grają, tańczą i dobrze wyglądają. Świetna reżyseria, scenografia, choreografia i dobra orkiestra. To wszystko składa się na sukces operetki. Uważam, że ten gatunek jest bardzo potrzebny publiczności. To piękna bajka dla dorosłych. Tego nam dzisiaj trzeba. Happy endu! Bohaterowie się kochają, rozstają, a potem wracają do siebie. No i ta piękna muzyka. Nieśmiertelni i ponadczasowi: Lehár, Kálmán, Strauss, Offenbach. Tekst operetkowy zawsze „trąci myszką", ale należy zrobić z tego walor. Broń Boże nie unowocześniać! Moim skromnym zdaniem oczywiście. Publiczność zawsze wychodzi z przedstawień operetkowych uśmiechnięta, szczęśliwa i rozśpiewana.
A o to przecież nam wszystkim chodzi – powiedziała śpiewaczka Grażyna Brodzińska.
Koncerty dedykowane będą dwóm wybitnym postaciom świata muzycznego – światowej sławy tenorowi, uwielbianemu przez tłumy Janowi Kiepurze oraz Bogusławowi Kaczyńskiemu, który miłością do muzyki poważnej i opery zarażał kolejne pokolenia widzów, melomanów
i czytelników.
Jestem Sosnowiczaninem jak Jan Kiepura, a ze śp. Bogusławem Kaczyńskim miałem przyjemność wystąpić w kilkudziesięciu koncertach w całej Polsce, prezentując między innymi właśnie utwory muzyki operetkowej – powiedział Adam Szerszeń, solista Opery Krakowskiej. - Pan Bogusław Kaczyński był życzliwym mi człowiekiem, przyjacielsko nastawionym do nas artystów, którzy z nim współpracowali. Był też przede wszystkim orędownikiem kultury wysokiej, za co go najbardziej zapamiętamy – dodał.
Sławomir Chrzanowski, odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne koncertu, przyznaje, że proponowane wieczory w rytmach walca, polki, marsza czy czardasza przybliżą widzom cudowny świat czasów CK Austrii, opisany potem nutami przez wielkich mistrzów gatunku - Straussa, Lehára, Kálmán czy Sieczyńskiego. - I choć niektórzy twierdzą, iż operetka to zjawisko powoli odchodzące do lamusa, zamierzamy wraz z doborowym gronem wykonawców zadać kłam tego typu stwierdzeniom i raz jeszcze przenieść się wespół z widownią w cudowne czasy XIX- wiecznej arystokracji, jej elegancji, szyku, humoru, ale i miłości, która dominować będzie podczas całego wieczoru!!! Eljen a Operetta!!! – powiedział dyrygent.
Gospodarzami koncertów będą Katarzyna Sanocka i Stanisław Knapik.
Kierownictwo artystyczne koncertu: Bogusław Nowak, Dariusz Pawelec, Bożena Pędziwiatr, Elena Korpusenko, Zygmunt Magiera.
Widowisko muzyczne „Operetka moja miłość...!" zakończy jubileuszowy XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej.
Bilety w cenie 60-130 zł do nabycia w Kasie Opery oraz na stronie internetowej Opery Krakowskiej – www.opera.krakow.pl .
Kasa Opery - ul. Lubicz 48
Tel. 12 296 62 60 (61)
Rezerwacja biletów:
Tel. 12 296 62 62, +48 12 296 62 63; e-mail: bilety@opera.krakow.pl
(-)
Materiał Opery
29 czerwca 2016