Zakonczył sie Festiwal "Sztuka plus Komercja"

Za nami szereg wspaniałych spektakli, spotkania z ulubionymi aktorami i niezapomniane emocje.

27 września zainaugurowaliśmy II Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych "Sztuka Plus Komercja". Rozpoczęliśmy go w sposób wyjątkowy, bo własną produkcją. W to piątkowe popołudnie amatorzy teatralnej sztuki mogli zobaczyć groteskę według Witolda Gombrowicza pt. "Iwona, księżniczka Burgunda" w wykonaniu studia teatralnego im. Jacka Woszczerowicza. W sumie ten spektakl został wystawiony aż 18 razy! - tłumaczył Mariusz Orzełowski, dyrektor CKiS, dodając: - Podsumowanie drugiej edycji OFTP to dobra okazja, by podsumować również działalność samego CKiS w tym roku. Za nami aż 56 własnych spektakli teatralnych, w tym dziewięć premier, oraz 38 spektakli teatrów impresaryjnych, co razem daje prawie 230 aktorów spoza Siedlec, którzy odwiedzili naszą scenę. W sumie mówimy o 376 wydarzeniach artystycznych i społecznych. W te statystyki wpisały się również wydarzenia festiwalowe.

W sobotę, 14 grudnia, uroczystą galą, którą uświetnił swoim spektaklem "Przypadki Roberta R." Robert Rozmus, podsumowano festiwal.

Niesłabnąca popularność

W sumie na deskach Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego - Scena Teatralna Miasta Siedlce, w ramach II OFTP, można było zobaczyć osiem spektakli konkursowych,

które zgromadziły prawie siedem tysięcy widzów. Nowa festiwalowa inicjatywa - formuła "One Man Show", czyli spotkanie z jednym aktorem, również została dobrze przyjęta przez publiczność. Na występy m.in. Edyty Geppert czy Michała Bajora bilety zostały bowiem wyprzedane w kilka dni.

Jury podczas tegorocznej edycji festiwalu wybierało najlepszy spektakl konkursowy, najlepszą reżyserię oraz sztukę z najbardziej widowiskową scenografią. Wyniki głosowania przedstawił zgromadzonym przewodniczący komisji - Waldemar Koperkiewicz. Najwięcej wyróżnień zdobył spektakl "Grace i Gloria" - wzruszająca opowieść dotykająca trudnych tematów przemijania. Przesłanie spektaklu jednocześnie niesie nadzieję, przepełnia wiarą.

Zabawa i nauka

- Mam nadzieję, że produkcje, które mogliście Państwo oglądać w czasie festiwalu, zaspokoiły wszystkie Wasze potrzeby. Werdykt to miód na moje serce. Świadczy on bowiem o tym, że widzowie nie tylko potrzebują się uśmiać, co też jest ważne i potrzebne, by oderwać się od codzienności i móc zwyczajnie się pobawić. Ten werdykt świadczy jednak o tym, że publiczność potrzebuje dowiedzieć się też czegoś głębszego o życiu i nas samych. Bardzo za to Państwu dziękuję - podkreśliła Grażyna Wolszczak, patron artystyczny festiwalu.

 



gu gu
Echo Katolickie
21 grudnia 2013