Zamiast dzwonka była wojna

Paweł Passini, reżyser m.in. "Hamleta\'44" w Muzeum Powstania Warszawskiego, 1 września po raz kolejny zmierzy się z tematem II wojny światowej. W ramach akcji "Jawne komplety - (nie)przerwana lekcja" na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej w Warszawie ustawi... 70 szkolnych ławek. Niecodziennie lekcje może poprowadzić każdy.

Paweł Passini: - Szkolne ławki łączą niewinność z brutalnością wojny. Jednocześnie ustawione pod gołym niebem, w samym centrum miasta, wskazują na to, co pozwoliło nam przetrwać, czyli na bezpośredni przekaz tradycji. Ławka, ta z instalacji Tadeusza Kantora o tym samym tytule, jest najsilniejszą tego typu metaforą w polskiej sztuce. W ten sposób również chciałbym przywołać swojego mistrza. 

Paweł Passini, reżyser m.in. "Hamleta\'44" w Muzeum Powstania Warszawskiego, 1 września po raz kolejny zmierzy się z tematem II wojny światowej. W ramach akcji "Jawne komplety - (nie)przerwana lekcja" na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej w Warszawie ustawi... 70 szkolnych ławek. Niecodziennie lekcje może poprowadzić każdy. 

Akcja będzie symbolicznym przypomnieniem o przerwanych przez wybuch wojny lekcjach oraz uhonorowaniem utraconych nauczycieli - mistrzów, takich jak tytułowy "Pan od przyrody" z wiersza Zbigniewa Herberta. Najważniejszą częścią będą lekcje, które tego dnia poprowadzą nietypowi "profesorowie". Kogo zobaczymy za belferskim pulpitem i jakie lekcje znajdą się w tym niecodziennym, szkolnym planie? - Moja lekcja będzie o tragedii antycznej i mojego odkrycia na temat: po co jednemu aktorowi wiele masek. To jest coś, co ja chciałbym ocalić od zapomnienia - mówi reżyser happeningu, Paweł Passini. - Pozostali nauczyciele to m.in. Tomasz Rodowicz, założyciel Stowarzyszenia Teatralnego "Chorea", który wygłosi lekcje na temat "Łódź podwodna. Grotowski i dom w Laponii", Karolina Cicha, wokalistka związana z projektem "Gajcy", poprowadzi lekcję śpiewu, Tomasz Kubikowski, kierownik literacki Teatru Narodowego, da wykład na temat "Teatr a przeżycie", a Marcin Cecko, poeta z Warszawy, wystąpi z tematem "Przysposobienie osobiste". 

Zasada jest taka, że każdy z nas dzwoni do swoich mistrzów, ale także ludzi, którzy sami wyjdą z propozycją takiej lekcji. Chcemy, w środku Warszawy, stworzyć miejsce dla wypowiedzi umiejscowione gdzieś pomiędzy Central Parkiem a Hyde Parkiem - tłumaczy. To właśnie opowieści i rozmowy, jako forma przedłużania pamięci, najbardziej interesują Pawła Passiniego. Dlatego we wtorek lekcje może poprowadzić każdy, tym bardziej każdy może zasiąść w ławce. W sumie powstanie pięć klas. Reżyser wraz ze swoja ekipą zaczną je rozstawiać 1 września od godz. 4.45. rano, czyli symbolicznej chwili, gdy niemiecki pancernik "Szlezwik-Holstein" ostrzelał Westerplatte, rozpoczynając II wojną światową. Lekcje rozpoczną się w południe i potrwają do zmierzchu. O godzinie 20 na ścianie przy skwerze Wizytek wyświetlone zostaną archiwalne zdjęcia, nagranie z happeningu, oraz filmy, których nie udało się skończyć 70 lat temu. Muzykę do projekcji będzie tworzył na żywo Tomasz Gwinciński. 

Na zgłoszenia od "profesorów" organizatorzy czekają pod adresem: jawnekomplety@dsh.waw.pl. W zgłoszeniu należy podać swoje imię, nazwisko, numer telefonu oraz proponowany temat lekcji albo po prostu przyjść 1 września na miejsce. Szczegóły na www.jawnekomplety.pl.



Artur Tylmanowski
Metro
2 września 2009
Portrety
Paweł Passini