Zapowiedź Festiwalu

Pozostało już zaledwie 8 dni do otwarcia raju dla entuzjastów kina i krytyków filmowych – 13 października rozpoczyna się bowiem stacjonarna część trzynastej edycji łódzkiego Festiwalu Kamera Akcja.

Dla kinomanów nie mogących przyjechać na miejsce we własnej osobie, istnieje także możliwość uczestniczenia w części online festiwalu na platformie Think Film w dniach 17-20 października, gdzie odbędzie się m.in. „Mickiewicz filmowy [...]" - wydarzenie online odsłaniające wpływy dzieł wieszcza na polską kinematografię. Jestem jednak przekonana, że warto również zarezerwować sobie 4 dni pobytu w Łodzi na pełne skorzystanie z oferty festiwalu.

Zawiera ona nie tylko pełen zestaw oczekiwanych premier filmów europejskich twórców (w tym także wielu polskich), ale także konkursy na teksty krytyczno filmowe („Authors Spotlight"), warsztaty master class z osobami z branży („Akcja Edukacja"), dzieła autotematyczne („Kino o kinie") czy powrót do dorobku francuskich nowofalowców. Dla łatwiejszej nawigacji po obfitym zasobie wydarzeń zostały one przydzielone do odpowiednich sekcji.

Pierwszą z nich jest obejmująca pokazy przedpremierowe nagradzanych dzieł sekcja „Krytyczne Premiery". Znajdziemy tam m.in. zdobywcę Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes i belgijskiego kandydata do Oscara „Blisko" w reżyserii Lukasa Dhonta, nagrodzonego za najlepszy scenariusz (scenarzysta Tarik Saleh) w konkursie głównym również podczas tegorocznego festiwalu w Cannes „Boy from Heaven" w reżyserii Tarika Saleha, czy też laureata Złotego Lwa za najlepszy film podczas zeszłorocznego festiwalu w Wenecji „Zdarzyło się" w reżyserii Audrey Diwan.

Kolejna z sekcji, zwana hasłem „Razem Filmowi", które jest jednocześnie swoistym motto festiwalu, obejmuje kolejne nagradzone produkcje. W tym dziale odnajdziemy filmy polskich twórców oraz koprodukcje z zagranicznymi takie jak: „Silent Twins" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej nagrodzone gdyńskimi Złotymi Lwami i wyróżnione w Cannes dzieło otwierające festiwal, po którym odbędzie się spotkanie z twórcami, „Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka, „Tata" w reżyserii Anny Maliszewskiej, czy też polskiego kandydata do Oscara – „IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Twórcom duńskim została poświęcona sekcja „Kierunek: Dania" utworzona we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii w Warszawie, gdzie odnajdziemy m.in. nominowanego do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy „Przeżyć" w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena, „Beautiful Beings" Guðmundura Arnara Guðmundssona – islandzkiego kandydata do Oscara czy też od niedawna wyświetlane w polskich kinach „Niewiniątka" w reżyserii Eskil Vogt.

Jednak nie samymi premierami człowiek żyje – dla miłośników starszych pozycji również znajdzie się miejsce w sekcji „Klasyka Krytyka", utworzonej pod patronatem Institut Français w Warszawie. W jej skład wchodzą dzieła w reżyserii François Truffaut („Ostatnie metro", „400 batów", „Jules i Jim", Aby do niedzieli") oraz „Szalony Piotruś" Jeana-Luca Godarda. Dla fanów wydarzeń oferujących niepowtarzalne doświadczenia powstała także idea pokazu z improwizowaną w czasie rzeczywistym ścieżką lektorską w ramach wyświetlanego w sekcji „VHS HELL LIVE" „Zwolnienia warunkowego" w reżyserii Patricka G. Donahue. We współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi powstała również sekcja pokazów specjalnych filmów Antona Vidokle czy też „Razem" - blok filmów z Wytwórni Filmów Oświatowych, którego partnerem jest Wytwórnia Filmów Oświatowych.

Z okazji 15-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego powstała sekcja obejmująca pokazy z wolnym wstępem połączone ze spotkaniami z twórcami filmów takich jak: „Anatomia" (reż Ola Jankowska), „Głupcy" (reż. Tomasz Wasilewski), „Fragmenty" (Aga Woszczyńska), „Cicha ziemia" (reż. Aga Woszczyńska).

Bogactwo doświadczeń, jakie oferuje program festiwalu, dowodzi, że każdy odnajdzie w nim coś dla siebie – czy to profesjonalista poszukujący inspiracji lub materiału recenzenckiego, czy też niedzielny widz pragnący zanurzyć się w odpowiadającej mu filmowej rzeczywistości.

Serdecznie zachęcam do udziału i mam nadzieję, że widzimy się już za kilka dni na festiwalu!



Marta Miniszewska
Dziennik Teatralny Łódź
5 października 2022