Zapraszamy do Bydgoszczy

Odbyło się w tym okresie 8 premier (Afryka, Thermidor, Detroit. Historia ręki, Murzyni, Faust, Samuel Zborowski, Romville, Błękitnie). Przygotowała je grupa najciekawszych naszym zdaniem polskich reżyserów, reprezentujących różne pokolenia i estetyki, których łączy jednak wnikliwe analizowanie fenomenów nowoczesnego świata oraz dostrzeganie związków pomiędzy wymiarem lokalnym a zjawiskami oddalonymi od nas geograficznie, kulturowo, mentalnie czy politycznie.

List Dyrekcji TPB

Szanowni Państwo,

zakończył się sezon 2014/2015, nasz pierwszy sezon w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Odbyło się w tym okresie 8 premier (Afryka, Thermidor, Detroit. Historia ręki, Murzyni, Faust, Samuel Zborowski, Romville, Błękitnie). Przygotowała je grupa najciekawszych naszym zdaniem polskich reżyserów, reprezentujących różne pokolenia i estetyki, których łączy jednak wnikliwe analizowanie fenomenów nowoczesnego świata oraz dostrzeganie związków pomiędzy wymiarem lokalnym a zjawiskami oddalonymi od nas geograficznie, kulturowo, mentalnie czy politycznie. Byli to: Michał Borczuch, Elżbieta Depta (debiutująca w TPB jako profesjonalna reżyserka), Iga Gańczarczyk, Wiktor Rubin, Bartosz Frąckowiak, Paweł Wodziński i choreografka Agata Maszkiewicz. Nasze spektakle 20 razy zostały pokazane poza siedzibą TPB, na festiwalach i przeglądach teatralnych. Zorganizowaliśmy 7 programów edukacyjnych, skierowanych do dzieci, młodzieży i seniorów (Rozpakuj teatr, Niech się kręci, Opowieści z granic Europy, Historia.Polityka.Teatr, Akcje: Demokracje, Archiwum polskiej nowoczesności, Samuel Zborowski). 8 debat poświęconych zostało istotnym tematom współczesności. Razem z Instytutem Muzyki i Tańca rozpoczęliśmy program poświęcony tańcowi współczesnemu, Międzynarodowe Forum Tańca, w ramach którego w pierwszej połowie roku zaprezentowaliśmy 4 spektakle młodych polskich choreografów i najciekawszych tancerzy (na naszych scenach gościliśmy m.in.: Izę Szostak, Agatę Maszkiewicz, Ramonę Nagabczyńską, Magdalenę Chowaniec, Anitę Wach, Magdalenę Jędrę). Zaczęło działać Kino bez granic, prezentujące najciekawsze polskie filmy artystyczne.

W spektaklach, które oglądaliście Państwo na scenie TPB brał udział nie tylko zespół teatru, który znacząco zmienił się w ciągu ostatnich miesięcy, ale także aktorzy nieprofesjonalni, którzy podzielili się swoim doświadczeniem z twórcami spektakli i widzami (bydgoscy Romowie, niewidomi, czarnoskóre mieszkanki Bydgoszczy). Wszystkim im dziękujemy, że zgodzili się uczestniczyć w naszych projektach i cieszymy się, że udało się nam ich zaprosić do współpracy. Na tym polega naszym zdaniem demokratyczny charakter instytucji, że dopuszcza do głosu nie tylko twórców teatru, ale także publiczność, której gorąco dziękujemy za liczny udział w spektaklach i pozostałych działaniach teatru. Cieszymy się, że z każdym rokiem liczba naszych widzów i uczestników naszych projektów wzrasta.

Realizując ważną dla nas ideę otwarcia teatru, wprowadziliśmy szereg zmian w komunikacji z widzami. Powstała nowa dwujęzyczna strona internetowa, zaprojektowana tak, by poza funkcją informacyjną, możliwa była też prezentacja na niej wartościowych treści multimedialnych, wypracowanych podczas rozmaitych działań teatru (rejestracje wideo wszystkich debat i spotkań, materiały kontekstowe do spektakli, teksty teoretyczne i literackie, wytworzone przez twórców materiały dokumentalne, dokumenty z prac koncepcyjnych i prób, dostępne za darmo programy teatru w wersji cyfrowej, bogata dokumentacja wszystkich działań teatru, wideoblog). W holu kasowym i na placu przed TPB rozpoczęła działalność otwarta przez cały dzień klubokawiarnia Biuro Obsługi Widza, która stała się miejscem spotkań pomiędzy aktorami, pracownikami teatru i mieszkańcami Bydgoszczy, zaburzając granicę między wnętrzem i zewnętrzem instytucji, niwelując poczucie niedostępności teatru jako budynku i instytucji. W kawiarni powstała też miniczytelnia z książkami wydawnictw, z którymi współpracujemy i które tematycznie nawiązują do działań realizowanych w teatrze. Chcąc zwiększyć dostęp do kultury, wprowadziliśmy zwyczaj grania spektakli z napisami angielskimi, studenckie środy, a program do Fausta wydaliśmy również w języku braila.

Przed nami nowy sezon 2015/2016. Zaczynamy już w wakacje cyklem działań edukacyjnych, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. We wrześniu czekają nas dwie premiery: Swarka Mirosława Wlekłego i Katarzyny Szyngiery oraz Wojny, których nie przeżyłam Agnieszki Jakimiak i Weroniki Szczawińskiej. W końcu września do TPB przyjedzie 60 gości z 30 krajów, by wziąć udział w międzynarodowym kongresie Polska New Theatre, organizowanym wraz z Instytutem Teatralnym w Warszawie i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. 2 października rozpocznie się kolejna już edycja Festiwalu Prapremier. Wśród 14 zaproszonych spektakli będą mieli Państwo okazję zobaczyć także, po raz pierwszy w historii festiwalu, spektakle zagraniczne (z Niemiec, Libanu, Chorwacji, Wielkiej Brytanii), a także spektakl Any Vujanović Cabinet of Political Wonders, który koprodukowaliśmy z Kampnagel, jednym z najważniejszych niemieckich centrów sztuk performatywnych. Zapraszamy Państwa do Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz na inne sceny w Polsce i zagranicą, gdzie TPB pokazywać będzie swoje spektakle. Do zobaczenia już wkrótce.



Paweł Wodziński , Bartosz Frąckowiak
Materiał Teatru
1 lipca 2015