Zaproszenie do Bytomia

24 marca w sobotę o godz.18.00 Opera Śląska zaprasza na operę komiczną w II aktach pt. "Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego.

„Cyrulik sewilski” - opera buffa Gioacchino Rossiniego miała swą prapremierę w Rzymie w roku 1816. Libretto, napisane przez Cesarego Sterbiniego, oparte zostało na sztuce teatralnej Pierre'a Beaumarchais’ego z 1775 roku pod tym samym tytułem. Jest to najpopularniejsze dzieło Rossiniego i jedna  z najczęściej wystawianych oper. Doskonałe, pełne akcji i humoru libretto łączy się z piękną muzyką, dającą pole do popisu śpiewakom. Szczególnie znana jest uwertura, często grana jako odrębny utwór na koncertach symfonicznych, oraz arie „Largo al factotum”, „Una voce poco fa” i „La calunnia” (aria o plotce).

Premiera „Cyrulika sewilskiego” w Operze Śląskiej odbyła się w 1985 roku, wznowienie sceniczne pod nowym kierownictwem muzycznym i w nowych obsadach solistycznych – w kwietniu 2011 r. Znakomita inscenizacja Henryka Konwińskiego oparła się próbie czasu, a piękne kostiumy i dekoracje Jana Bernasia – nadal zachwycają. Pełna wdzięku i lekkości muzyka Gioacchino Rossiniego i opowiedziana  w tej operze zabawna historia, niezmiennie przyciąga słuchaczy.

Hrabia Almaviva usiłuje zdobyć serce pięknej Rozyny, wychowanicy doktora Bartola. Ten ostatni nie chce dziewczyny wypuścić ze swoich rąk. Sam ma wobec niej plany matrymonialne. Almaviva, by zyskać przychylność swojej wybranki, chwyta się różnych podstępów, w czym pomaga mu sprytny Figaro, sewilski cyrulik. Wynika z tego wiele zabawnych sytuacji...

Obsada w dniu 24.03.2012 r.

Cyrulik - Ireneusz Miczka
Rozyna -  Ewa Majcherczyk
Hrabia Almaviva - Adam Sobierajski
Bartolo - Michał Schoppa
Basilo - Tadeusz Leśniczak
Berta - Magdalena Spytek
Fiorello - Paweł Kajzderski
Ambroży - Juliusz Krzysteczko
Oficer - Janusz Wenz
oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner



(-)
Materiały Teatru
16 marca 2012
Spektakle
Cyrulik sewilski