Zaproszenie do świata Schaeffera

Już po raz siódmy Festiwal Era Schaeffera organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta wzbogaci ofertę wydarzeń kulturalnych jesiennej Warszawy.

29 października 2015 roku o godz. 20.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie będzie miało miejsce multimedialne widowisko inspirowane dorobkiem genialnego polskiego kompozytora, dramaturga, teoretyka muzyki, filozofa i grafika: Era Schaeffera– energetyczny, multimedialnyshow z elementami performance'u, nawiązującego do wielowątkowej i bogatej twórczości Bogusława Schaeffera.

W interaktywnej i audiowizualnej przestrzeni teatralnej, pulsującej dramaturgicznym oraz muzycznym rytmem i tańcem, dzieła Mistrza ukazane będą w rozmaitych, zaskakujących kontekstach, pozwalających otworzyć Schaefferowski świat twórczej wyobraźni na współczesność –nowych wykonawców, nową rzeczywistość oraz miasto i jego mieszkańców.

Założeniem Ery Schaeffera jest swobodna, nieskrępowana niczym – szczególnie ramami sztuki, medium, sceny czy tematu– ekspresja artystycznych idei i wymiana myśli.

Festiwal ma jednak na celu przede wszystkim promocję twórczości samego Mistrza – profesora Bogusława Schaeffera– i przybliżenie jego genialnej postaci, docenianej wciąż bardziej poza granicami kraju, szerszemu gronu rodzimych, szczególnie młodych odbiorców.

Bogusław Schaeffer, urodzony w 1929 kompozytor –pisarz, grafik, teoretyk muzyki, krytyk, autor ponad 17 książek, 650 prac graficznych, 550 kompozycji muzycznych, 44 dramatów, w tym głośnego „Scenariusza dla trzech aktorów" – to z pewnością jeden z najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Fenomen Schaeffera tkwi w dużej mierze w wielowymiarowości podejmowanych przez niego interdyscyplinarnych i niekonwencjonalnych działań artystycznych, oraz w niezwykłej inwencji twórczej.

Festiwal organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA jest wyrazem szczególnego hołdu dla sztuki Bogusława Schaeffera.

Oddajemy w ręce artystów i naukowców dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera, zgadzając się na jego twórczą reinterpretację i włączenie w nowy kontekst. Wierzymy, że tylko tak traktowana sztuka zachowa swój żywy charakter i stanie się dynamiczną przestrzenią akcji i reakcji społeczno-kulturowej. Tak również sztukę rozumie i traktuje Bogusław Schaeffer, który niejednokrotnie był przecież inicjatorem artystycznych eksperymentów i spotkań, na nowo definiujących muzykę, teatr czy taniec.
Marek Frąckowiak aktor, Prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta

Gościem specjalnym VII edycji FESTIWALU ERA SCHAEFFERA będzie– Tomasz Stańko.

Trzon wydarzenia stanowią aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer, Agnieszka Grzybowska oraz tancerz Witold Jurewicz.

Towarzyszą im muzycy i tancerze: L.U.C. Łukasz Rostkowski, Wojciech Konrad, Patryk Zakrocki, Urszula Dudziak, Jorgos Skolias, Atonis Skolias czy Assai Samba.

Multimedialne widowisko Era Schaeffera, przygotowane przez Macieja Sobocińskiego, reżysera telewizyjnego i teatralnego, otworzy w tym roku całąserię wydarzeń festiwalowych.

W listopadzie będą miały miejsce muzyczne spotkania happeningowe prowadzone przez pianistę, kompozytora, dyrygenta, założyciela Orkiestry Kameralnej Ad Hoc Ensemble – Marcina Łopackiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Zuzannę Głowacką z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Poprowadzą oni ponadto warsztaty muzyki intuicyjnej inspirowane graficzną partyturą Schaeffera "Przerywnik polemiczny ".

Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki i tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage'u. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, ale przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia, chcemy odczytywać i odkrywać dzieła Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach.
Maciej Sobociński, reżyser Ery Schaeffera

OBSADA VII EDYCJI FESTIWALU ERA SCHAEFFERA

MUZYCY:

Urszula Dudziak, Loussakoumounou Dieudonné, Wojtek Kondrat,
L.U.C. Łukasz Rostkowski, Jorgos Skolias, Antonis Skolias,
Tomasz Stańko, Temina Cadi Sulumuna, Patryk Zakrocki
Chór eksperymentalny Gre Badanie

AKTORZY:

Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer,
Lidia Bogaczówna, Agnieszka Grzybowska, Agnieszka Wielgosz

TANCERZE:

Witold Jurewicz, Assai Samba
Marlena Bełdzikowska, Izabela Chlewińska, Aneta Jankowska,
Aleksandra Łaba, Urszula Parol, Hanna Wiadrowska

SCENARIUSZ I REŻYSERIA:
Maciej Sobociński

REALIZACJA I PRODUKCJA:
Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA



Agata Zarzycka
Materiał organizatora
17 października 2015