Zdarzenia rozszerzają swój zasięg
Kolejna, dwunasta edycja ZDARZEŃ rozszerza swój zasięg. W tym roku odbywać się będzie pod patronatem Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Formuła Festiwalu, od lat tworząca wspólną przestrzeń dla międzynarodowych działań kulturowych, polegających na realizacji projektów teatralnych, plastycznych, muzycznych, wymianie doświadczeń artystycznych i współpracy znanych i cenionych artystów z krajów europejskich z młodym pokoleniem twórców, daje podstawy do promowania Międzynarodowego Festiwalu ZDARZENIA w ramach Krajowego Programu Kultury Polskiej Prezydencji w Unii EuropejskiejDziałania artystyczne będą miały miejsce nie tylko w Tczewie, ale także w Gdańsku. Tu organizatorzy Festiwalu, Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej PO-MOST, proponują widzom dwa spektakle w Teatrze Wybrzeże oraz happening na nadbrzeżu Motławy. Będą to dyplomowe przedstawienie absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Raua oraz projekt dyplomowy młodych artystów z uznanej szwajcarskiej Scuola Teatro Dimitri pokazane w Teatrze Wybrzeże a także Miasto możliwe spektakl przygotowany na barce, nawiązujący do działalności Polskiego Teatru Akademickiego, powstałego ze studentów uczelni artystycznych i Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jako „Teatr na Wiśle”działał, pod patronatem MKiS w 1947 r. Na barce zobaczymy performance, przygotowany w ramach międzynarodowych, interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych, ukazujący potencjał kreacyjny „miasta na wodzie”, które przybliża rzekę przestrzeni miejskiej.
Do konkursu zakwalifikowanych zostało czternaście spektakli. Poza polskimi grupami z Białegostoku, Bytomia, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, swe artystyczne debiuty pokażą także młodzi artyści z Czech, Finlandii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii.
W konkursowym jury zasiądą: przewodniczący Nikolai Georgiew – reżyser, pedagog, twórca wielu sofijskich teatrów, asystent Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym, Teresa Nawrot – dyrektorka Szkoły Teatralno-Filmowej Reduta w Berlinie oraz Fabio Omodei – dyrektor Roma Teatro Festiwal.
Zdarzeniom towarzyszą warsztaty teatralne ANIMA ART, które w tym roku poświęcone będą terapeutycznej i społecznej roli teatru. Projekt zakłada przede wszystkim rozwijanie kreatywności, aktywizację zachowań twórczych, umiejętność przekazywania ekspresji poprzez działania artystyczno-teatralne, które mogą być wykorzystywane w pracy z młodzieżą, lecz także ludźmi dorosłymi, przez animatorów kultury i pedagogów społecznych. ANIMA ART to cykl pięciu warsztatów prowadzonych przez wybitnych pedagogów – reżysera, scenografów, projektantów, instruktorów ruchu i działań scenicznych: Paola Alessandriego, Nikolaia Georgiewa, Ingrid Vaitkiene, Grzegorza Sowińskiego, Ewę Tetlak.
W sumie w ramach Festiwalu zobaczymy dwadzieścia osiem artystycznych wydarzeń prezentowanych zarówno w salach teatralnych, scenkach na poddaszach, klimatycznych przestrzeniach miejskich, a także na Wiśle i nabrzeżu gdańskim.
Po spektaklach odbywać się będą „Nocne rozmowy”– dyskusje prowadzone przez członków jury z artystami, publicznością, dziennikarzami, podczas których wymienić będzie można opinie i przedyskutować problemy dotyczące prezentowanych spektakli jak również ogólnych zagadnień artystycznych.
Więcej informacji TUTAJ
(-)
Materiały Organizatorów
16 sierpnia 2011