Zdobywca umysłów

Dziś można powiedzieć, że być może to Schulz, a nie Gombrowicz czy nawet uhonorowany Noblem Miłosz, jest najbardziej powszechnie znanym i docenianym pisarzem polskim XX wieku, a liczba prac powstających na temat jego twórczości w różnych krajach świata idzie w setki.

Jeśli dołączymy do tego wspomnianą już swoistą recepcję jego dzieł i biografii przez literaturę, teatr i kino, ujrzymy obraz twórcy, który w ponad siedemdziesiąt lat po śmierci z młodzieńczą energią zdobywa coraz to nowe umysły.

Jerzy Jarzębski

Wobec zagłady archiwum Schulza wydawca Sklepów cynamonowych nie ma innej możliwości, jak oprzeć ich edycję na wydaniu książkowym z 1933 roku. Istniejące czasopiśmiennicze pierwodruki dwóch opowiadań i początku trzeciego [...] mogą (i powinny) być wzięte pod uwagę jedynie jako materiał porównawczy, który rzuca światło na dzieje tekstu, tylko sporadycznie i z zastrzeżeniami podważając wersję książkową. Była ona dla dotychczasowych wydawców jedynym źródłem wiedzy o tekście.
Stanisław Rosiek

Biogram:

BRUNO SCHULZ

(1892-1942)
Polski prozaik i grafik; w oryginalnej prozie Schulza (opowiadania Sklepy cynamonowe 1934, Sanatorium Pod Klepsydrą, wydane łącznie z fragmentami nieukończonej powieści Mesjasz 1937) motywy autobiograficzne i realia życia Żydów polskich w małych galicyjskich miasteczkach są osnową groteskowo-fantastycznych wizji, łączących poetykę snu z symboliką podświadomości; szkice literackie, listy; sztychy, litografie i rysunki, między innymi do własnych utworów i do Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

Bruno Schulz, Sklepy cynamonowe (Dzieła zebrane, t. 2)
wstęp i opracowanie Jerzy Jarzębski, dodatek krytyczny Stanisław Rosiek, opracowanie językowe Małgorzata Ogonowska
wydawnictwo słowo/obraz terytoria
ISBN: 978-83-7453-513-7
Seria: Schulz – dzieła zebrane
Informacja: twarda oprawa z obwolutą, 280 stron
Gdańsk 2019



(-) (-)
Materiał Wydawnictwa
30 lipca 2019