Zgodnie z cyklem kobiecego organizmu

Na świecie kryzys goni za kryzysem, jak nie epidemicznym to ekonomicznym i tak przyzwyczajamy się do pewnych problemów, zaczynamy kreować przestrzeń, w której uwzględniamy coraz to nowe problemy.

A jednak istnieje lista rzeczy, które mimo wielu przeżytych rewolucji, przełomów nadal pozostają tematem tabu.

Spektakl „28 dni" traktowany jest najzwyczajniej w świecie o kobiecym okresie. Podjęta w nim została próba normalizacji menstruacji kobiety. Początkowa krępacja przeradza się w zrozumienie, śmiech, ból, współczucie i niemoc. „28 dni" nie tylko podejmuje temat samego przebiegu nastrojów kobiety, postrzegania świata ale także w dobitny sposób uświadamia z jakimi stereotypami mierzą się na codzień kobiety. W spektaklu mamy przedstawioną główną bohaterkę „Ona", z którą utożsami się każda kobieta i ta która dopiero wkracza w świat kobiecych problemów i ta, która ma już spore doświadczenie z radzeniem sobie z nimi.

Ważną rolę pełni tutaj grupa kobiet (zwana chórem), która edukuje i doradza głównej bohaterce zarówno jak i widzom. Dla mnie intrygujący był zabieg nie pokazywania na scenie stricte postaci „On" był wyświetlany na tle spektaklu. Podkreślało to dystans i różnice między kobiecymi zmaganiami a niezrozumieniem w tej sprawie mężczyzn.

Spektakl oprócz cyklu menstruacyjnego zahacza o ważne kwestie w relacjach damsko - męskich. Poruszany był problem obrzydzenia okresem przez społeczeństwo. Mimo kilkuset lat zmagań z tym kobiet, społeczeństwo nadal uważa, że trzeba krwawienie ukrywać i a zwłaszcza o nim nie wspominać.

Poświęcono rownież chwilę przemocy w związku, ukazano postawę kobiety i utartych reakcji na ten problem. Co więcej w zmienionej wersji spektakl ten ulepszono o tę zmianę w rzeczywistości, którą jest wojna w Ukrainie. Aktorzy oddali głos skrzywdzonym i zgwałconym kobietom wypowiadając ich słowa i zostawiając widza ze łzami i wielkim bólem serca.

A później zgodnie z cyklem kobiecego organizmu wracamy do pierwszego w miesiącu dnia krwawienia.



Zofia Nowak
Dziennik Teatralny Poznań
12 maja 2022
Spektakle
28 dni
Portrety
Kamila Siwińska