Znamy laureatów Nagród Mediów Publicznych

Historyk prof. Andrzej Nowak, tenor Piotr Beczała i reżyser Mirosław Bork otrzymali w poniedziałek Nagrody Mediów Publicznych w kategoriach Słowo, Muzyka i Obraz. - To nasz obowiązek, żeby twórców, ich dzieła przybliżyć możliwie szerokiej widowni - powiedział przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Nagrodę Specjalną otrzymał Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i szef "Wiadomości".

- W poniedziałek, 16 listopada podczas Gali Nagród Mediów Publicznych 2020 wręczono statuetki w trzech kategoriach. Otrzymali je: Mirosław Bork (Obraz), Piotr Beczała (Muzyka) oraz prof. Andrzej Nowak (Słowo)
- Laureatów wyłoniły niezależne kapituły Nagród Mediów Publicznych (Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej). - Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od organizatorów statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 100 tys. zł
- Kapituła przyznała też Nagrodę Specjalną, którą otrzymał Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i szef "Wiadomości" za cykl programów o koronawirusie

Prof. Andrzej Nowak wyróżniony w kategorii Słowo
Prof. Andrzej Nowak został nominowany do nagrody w kategorii Słowo przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski" należący do "najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci" - uzasadniła kapituła.

- Praca ta (...) "niweluje" potężną lukę braku myślenia o historii przez wiele lat - przypomniał w laudacji przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń. Podkreślił, że prof. Andrzej Nowak odrzucił "ze wstrętem usilnie lansowaną pedagogikę wstydu, sięgając do źródeł nieznanych jego poprzednikom, nie przyjmując za wiarę utartych stereotypów, co pozwoliło mu, na przykład, udowodnić bałamutność tezy o rzekomej peryferyjności Europy Wschodniej z Polską na czele".

Prof. Nowak, odbierając nagrodę, zaznaczył, że "w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa". - Bo dzisiaj czuje się wyraźny nacisk na to, by słowo zastąpić memem; by krótki gest najczęściej skojarzony z nienawiścią, z pogardą wyparł rozumowanie, które może nieść tylko Słowo, tylko dłuższa wypowiedź" - powiedział.

Piotr Beczała laureatem w kategorii Muzyka
W kategorii Muzyka nagrodzony został tenor Piotr Beczała. Jest on obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie. Skrzypek i kompozytor Tomasz Radziwonowicz wskazał w laudacji, że Beczała jest "obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji; jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością".

W przemówieniu, wyświetlonym podczas gali Piotr Beczała, powiedział: "nagroda została na pewno nadana mi z uwagi na to, między innymi, że w ostatnim czasie zająłem się Moniuszką. Jestem ambasadorem muzyki polskiej na całym świecie".

Mirosław Bork laureatem w kategorii Obraz
Laureatem w kategorii Obraz został Mirosław Bork. Kapituła doceniła go przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" o wojnie polsko-bolszewickiej, który "jest klarowną, koherentną opowieścią, nieuwikłaną w dialektyczne zawiłości mechanizmu dziejów". - Obraz przemawia najmocniej do naszych zmysłów. Wiedzą o tym artyści, wiedzą propagandyści wszelkich czasów. Wiedział o tym Lenin, który doceniał film jako najważniejszą ze sztuk (...) Obrazem można omamić, można manipulować, ale można też dać świadectwo prawdzie - podkreślił Przemysław Babiarz w laudacji.

Mirosław Bork podziękował kapitule poprzez Skype'a. Przypomniał, że filmem historycznym "zainteresował się kilkadziesiąt lat temu". - Pierwsze filmy, które realizowałem albo produkowałem opowiadały o historii Polski, Rosji, Niemiec, Żydów polskich, czy też o mojej małej ojczyźnie, czyli o Kaszubach, jednak bez względu na to, gdzie były emitowane, trafiały do dość wąskiego grona odbiorców, głównie tych zainteresowanych historią - wyjaśnił.

Dyrektor TAI Jarosław Olechowski laureatem nagrody specjalnej kapituły TVP
Przyznano także Nagrodę Specjalną, którą otrzymał Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za cykl programów o koronawirusie obecny na antenie TVP INFO, m.in. "Koronawirus. Poradnik" czy "Poradnik dla seniora". Prezes TVP Jacek Kurski ocenił, że Olechowski w czasie pandemii "przeprowadził polską Telewizję w warstwie informacyjnej z wielkim sukcesem".

Przypomnijmy, że laureatów wyłoniły niezależne kapituły Nagród Mediów Publicznych (Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej) powołane w kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od organizatorów statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 100 tys. zł.

Nagrody Mediów Publicznych. Geneza
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański przypomniał genezę NMP. - Kilkanaście lat temu razem ze świętej pamięci Andrzejem Urbańskim wprowadziliśmy te nagrody po raz pierwszy do obiegu publicznego, później była długa, długa przerwa w związku z tym, że media publiczne były zarządzane przez inne opcje polityczne, które miały inne spojrzenie na kulturę niż my. Wróciły w ubiegłym roku, są w tym roku, mam nadzieję, że będą już na stałe - mówił.

- Mam nadzieję, że będziemy szlachetnieć razem z twórcami kultury i w tej nadziei bardzo dziękuję kapitułom poszczególnych kategorii, bardzo dziękuję wszystkim spółkom, które organizowały tę galę i organizują nagrody i gratuluję wszystkim nominowanym i z góry, szczególnie gratuluję tym, którzy okażą się po tych nominacjach zwycięzcami. Ale w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy zwycięzcami, jeżeli poświęcamy się kulturze - dodał.

Nagrody Mediów Publicznych pierwszy raz przyznano w 2008 r. – po raz drugi dopiero w roku ubiegłym.



(-) (-)
Kurier PAP
18 listopada 2020