Zostań bohaterem przyszłości

Komuna//Warszawa w ramach cyklu „Przyszłość Europy” ogłasza nabór do projektu teatralnego w reżyserii szwedzkiego artysty Markusa Öhrna pt. „Bohaterowie Przyszłości”. Warsztaty na temat tożsamości młodego europejczyka posłużą jako punkt wyjścia do spektaklu, którego premiera zaplanowana jest na 27 września 2014.

W ramach pracy warsztatowej chcemy dowiedzieć się jak młodzi mieszkańcy Warszawy widzą przyszłość Europy i swoje role w ramach tej przyszłości. Temat ten jest szczególnie istotny w kraju wyciągającym pierwsze poważne wnioski w 25 lat po ustrojowej transformacji. Szczególnie istotnymi dla nas tematami będzie zróżnicowanie statusów społecznych, kwestia tolerancji i praktyczny wymiar teorii gender.

Do projektu zapraszamy osoby pomiędzy 18 a 20 rokiem życia. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności aktorskich, liczą się chęci i zaangażowanie!

Wszystkich zainteresowanych spełniających powyższe kryteria prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres iza.zerek@komuna.warszawa.pl do dnia 8 czerwca 2014. Osoby, które zgłoszą chęć udziału w projekcie zostaną zaproszone na casting w dniach 11-15 czerwca 2014. Zakładamy, ze w projekcie weźmie udział 10 osób, ale ostateczna decyzja o ilości osób zostanie podjęta po naborze.

Przygotowania do spektaklu z artystą odbędą się w wakacje w dniach 24 lipca – 24 sierpnia 2014 w siedzibie Komuny// Warszawa przy ul. Lubelskiej 30/32. Zajęcia będą trwały ok. 3 godzin dziennie od poniedziałku do piątku i będą odbywały się zarówno indywidualnie, jak i grupowo (dokładny harmonogram zostanie ustalony po przeprowadzeniu castingu).

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 27 września 2014 i jest częścią cyklu „Przyszłość Europy", realizowanego przez Komunę// Warszawa w 2014 roku.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

O artyście:
Markus Öhrn (ur. 1972) jest szwedzkim artystą wizualnym i reżyserem teatralnym, absolwentem studiów magisterskich w zakresie sztuk pięknych w Konstfack w Sztokholmie (2008). Początkowo zajmował się głównie instalacjami wideo. Jego prace wystawiano w Szwecji i za granicą, np. wideo „Magic Bullet" w 2011 r. pokazywano w sztokholmskim Museum of Modern Art, w 2012 r. w Volksbühne w Berlinie a w 2013 roku w Brukseli w ramach prestiżowego Kunstenfestivaldesarts. „Conte d'Amour" (2010), choć było jego pierwszą realizacją teatralną, od razu trafiło na najważniejsze europejskie festiwale m.in. Festival d'Avignon czy Wiener Festwochen. Później stworzył spektakl „We love Africa and Africa loves us" (2012), którego premiera odbyła się podczas pierwszej edycji berlińskiego festiwalu Foreign Affairs oraz „Étant donnés" zrealizowany na podstawie tekstu Jana Fabre'a. Mieszka i pracuje w Niskanpää, małej wsi na północy Szwecji, oraz w Berlinie. Obecnie pracuje nad kolejnym autorskim spektaklem „Bis zum Tod", którego premiera odbędzie się w czerwcu 2014 roku w ramach festiwalu Theater der Welt w Mannheim a następnie Volksbühne w Berlinie (wrzesień 2014) i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (październik 2014). W Polsce dotychczas prezentował swoje spektakle dwukrotnie – w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych oraz programu „# nie jesteś mi obojętny" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Na wrzesień 2014 roku planowana jest premiera jego spektaklu przygotowywanego w Komunie / Warszawa – proponowane warsztaty z założenia mają być wstępem do tej realizacji. W ramach projektu reżyser jest głównym prowadzącym warsztaty oraz ich opiekunem artystycznym.

Więcej informacji: www.komuna.warszawa.pl



(-)
Materiały Organizatora
29 maja 2014