Zwracamy się z gorącą prośbą

"Zwracamy się z gorącą prośbą (...) o użyczenie portretów kobiet namalowanych przez Barbackiego" - przekazało Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w mediach społecznościowych. Poszukiwane portrety mają trafić na przygotowywaną wystawę monograficzną artysty. W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci nowosądeckiego malarza.

"Zwracamy się z gorącą prośbą (...)<strong> </strong>o użyczenie portretów kobiet namalowanych przez Barbackiego" - przekazało Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w mediach społecznościowych. Poszukiwane portrety mają trafić na przygotowywaną wystawę monograficzną artysty. W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci nowosądeckiego malarza.Foto: Jacek Bednarczyk 

Sądeckie muzeum, które posiada największą kolekcję prac Bolesława Barbackiego - liczącą ponad 60 pozycji - przygotowuje z okazji tych rocznic dużą monograficzną wystawę artysty.

"W związku z przygotowaniami do wystawy zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny o użyczenie portretów kobiet namalowanych przez Barbackiego" - zaapelowała Edyta Ross-Pazdyk, która zajmuje się kontaktami z użyczającymi.

Obrazy można przekazywać do Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu do połowy marca.

Bolesław Barbacki: informacje
Jak przypomina sądeckie muzeum, Bolesław Barbacki (1891–1941) był rodowitym nowosądeczaninem, który studiował w krakowskiej ASP w pracowni Teodora Axentowicza, a następnie swój warsztat doskonalił w Paryżu.

Po powrocie do kraju Barbacki zasłynął przede wszystkim jako świetny portrecista. W swoim malarstwie kładł nacisk na realistyczne oddanie cech osoby portretowanej i wyrażenie strony psychologicznej modela. Poza bardzo licznymi portretami, dominującymi w jego twórczości, artysta malował także pejzaże i obrazy religijne. W swoim dorobku ma około 750 prac sztalugowych.

W okresie międzywojennym uznawany był za jednego z najlepszych portrecistów polskich i był kilkakrotnie nagradzany na tej dziedzinie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Polskich w Warszawie, którego w 1938 r. został honorowym członkiem.

Brał również udział w ponad 40 wystawach indywidualnych na terenie kraju.

Barbacki był społecznikiem, nauczycielem, propagatorem kultury oraz miłośnikiem teatru - była to jego druga, poza malarstwem, pasja życiowa. Zorganizował w Nowym Sączu amatorskie Towarzystwo Dramatyczne, w którym działał aktywnie do wybuchu II wojny światowej jako aktor, reżyser, scenograf i charakteryzator.

Po wybuchu II wojny światowej, pomimo namów przyjaciół, nie opuścił Nowego Sącza. W 1941 r. był dwukrotnie aresztowany przez gestapo – zginął 21 sierpnia 1941 r. rozstrzelany przez Niemców wraz z ponad 40 innymi mieszkańcami miasta w zbiorowej egzekucji w Biegonicach pod Nowym Sączem.

Z okazji przypadających w tym roku 130. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci tego wybitnego nowosądeckiego malarza, rada miasta Nowego Sącza jednogłośnie przyjęła w grudniu zeszłego roku uchwałę ogłaszającą rok 2021 Rokiem Bolesława Barbackiego.



(-) (-)
Kurier PAP
15 lutego 2021