„Krystian Lupa”

autor:
Agnieszka Zgieb
opis:
Krystian Lupa jest bez wątpienia jednym z największych współczesnych reżyserów teatralnych. Jednak siła jego inscenizacji nie ogranicza się tylko do aspektu umiejętności pracy z aktorem, kryje się również w wymowie plastycznej jego dzieł. Świat sceniczny Lupy zawiera się w jednym, totalnym akcie artystycznym.
Jest artystą wielowymiarowym, twórcą totalnym, wiecznie poszukującym, a zarazem wiernym samemu sobie. Twórczość stanowi jego rację bytu. Rysunek jest dla Lupy aktem poszukiwania, "magicznym sposobem na odtworzenie całego świata."
Obraz, a dokładniej rysunek, jest dla niego rodzajem narracji, pierwotną formą wypowiedzi, aktem koniecznym w procesie tworzenia. To narzędzie, które otwiera drogę do inspiracji, pomaga przejść przez strefę kryzysu, chwile zagubienia sprzyja pokonywaniu kolejnych etapów w pracy reżysera.
"Kiedy doświadcza się stanu zawieszenia, pojawia się potrzeba rysowania... Ktoś mógłby zapytać: skąd się bierze ta konieczność rysowania? Z oczekiwania na coś... Z przeczucia czegoś... Bardzo często to, co istotne, to nie fakt, że na rysunku pojawia się konkretna wskazówka, która podpowiada, w jakim kierunku można iść dalej, by następnie napisać lub stworzyć coś na scenie, to raczej coś zupełnie nowego i nieoczekiwanego, co często pojawia się po wykonaniu danego rysunku."
Publikacja zawiera rysunki osobiste, szkice, w których uwidacznia się proces poszukiwań artysty, a także projekty scenografii oraz kostiumów. Niektóre z nich zawierają notatki: skojarzenia, idee, przeczucia, wskazówki, konkretne instrukcje i pomysły dające impuls do tworzenia.
To książka, dzięki której mamy okazję odbyć podróż do uniwersum teatralnego Krystiana Lupy - podróż nietypową, gdyż odbywa się ona za pośrednictwem jego rysunków. Przy okazji powstaje portret artysty, poznajemy jego nieznane dotychczas życie, korzenie rodzinne i wydarzenia historyczne, które ukształtowały go takim, jakiego znamy go dzisiaj.
Dowiadujemy się o różnych etapach w jego życiu, w jego twórczości i o jego fascynacjach, mamy możliwość spojrzeć na dorobek plastyczny polskiego artysty poprzez jego dzieło graficzne tak, jak do tej pory możliwe to było poprzez reżyserowane przez niego spektakle teatralne.
Jego rysunki są wyprawą do kraju zanurzonego w wiecznym półmroku. Do świata zawieszonego pomiędzy nocą a dniem, w którym z szarości rodzą się jednocześnie światło i ciemność, w intymnej atmosferze sprzyjającego marzeniom sennym światłocienia. Lupa, namiętny czytelnik Junga, odsłania poprzez swoje rysunki, które oscylują pomiędzy śnieniem a intuicją, głęboko skrywaną część podświadomości.
Agnieszka Zgieb
miejsce wydania:
Montpellier (Francja)
rok wydania:
2019
wydawca:
Éditions Deuxieme époque
cena:
30,00 zł
liczba stron:
256
dodatkowe informacje:
Teksty: Krystian Lupa, Agnieszka Zgieb , Fabienne Darge , Christophe Triau
Tłumaczenie: Agnieszka Zgieb

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...