Teatr kaszubski/ Kaszëbsczi teater

autor:
Daniel Kalinowski
opis:
Teatr kaszubski. Fenomen, formy, środowisko to opracowanie zjawisk kulturowych związanych z teatrem kaszubskim, za jaki uważa się tu utwory napisane i zaprezentowane na scenie w języku kaszubskim.
Kaszubski teatr wywodzi się z trzech źródeł: z dawnych obrzędów, których część przetrwała do dziś i znalazła odzwierciedlenie w scenariuszach widowisk wiążących się ze ścinaniem kani, dożynkami lub sobótką; z obrzędowości wigilijno-noworocznej łączącej tradycję chrześcijańską z ludowym postrzeganiem rzeczywistości – z gwiżdżów, jasełek czy herodów – oraz z teatru amatorskiego popularnego od końca XIX w., a istniejącego do dziś. Osobnymi kategoriami, które mają związek z teatrem kaszubskim, są widowiska pasyjne, rytuały pielgrzymkowe, teatralizowana obrzędowość, inscenizacje historyczne oraz kabarety.
Przedstawienia w rodzimym języku Kaszub są wystawiane tak w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Bytowie, Chojnicach, Lęborku, Wejherowie, jak i w wioskach – wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy nadają teatrowi wymiar tożsamościowy, manifestując nie tylko swą wrażliwość czy pomysłowość, ale nade wszystko kaszubskość.
miejsce wydania:
Gdańsk
rok wydania:
2021
wydawca:
Wydawnictwo Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
cena:
39,00 zł
liczba stron:
440
isbn:
978-83-66820-15-9
okładka:
twarda
dodatkowe informacje:
Format: 17 x 24 cm

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia