Kolejne sukcesy Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Damian Kwiatkowski najlepszym aktorem 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu

W nocy z 7 na 8 czerwca br. podczas gali zamknięcia 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu, Jury w składzie Wioleta Deczewa, Profesor Teatrologii na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim w Sofii (Bułgaria); Raluca Rădulescu, dziennikarka teatralna, kuratorka, tłumaczka (Rumunia); Thomas Irmer, krytyk teatralny (Niemcy) ogłosiło werdykt.

Wśród laureatów jest i aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Damian Kwiatkowski, któremu Jury przyznało Nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę Generała w "Ostatnich dniach Eleny i Nicolae Ceaușescu" według scenariusza i w dramaturgii Julii Holewińskiej oraz w reżyserii Wojciecha Farugi.

Damian Kwiatkowski w tym spektaklu idealnie wygrywa osobowość Generała, jego wewnętrzne opanowanie, przywiązanie i dystans do rodziny dyktatora. Ale też uwalnia żywiołowość w scenach z jego córką. Fantastycznie wygrywa chwile, kiedy pojawia się w pałacu Ceaușescu z telefonem, znakiem wieści, o których nie chce słyszeć dyktator.

Warto zauważyć, że „Dziennik Teatralny" w podsumowaniu działalności Teatru Polskiego w roku 2023 wyróżnił Damiana Kwiatkowskiego za jego interesujące kreacje - Topolskiego w „Komediantce" w reżyserii Anity Sokołowskiej, a przede wszystkim za wykreowanie postaci Generała w przedstawieniu „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu", w której to udowodnił, że jego pola interpretacyjne nie mają granic. Podkreślono, że świadomość własnego ciała i głosu daje aktorowi możliwość wykreowania postaci pozostających w kontrze do pozostałych jego ról. Wyróżniono za to, że potrafi wyzwolić w sobie niesamowitą twórczą energię w kreowaniu scenicznej osobowości, która niczym wulkan porusza widzów tak jak Topolski oraz ukryć ją pod kamienną maską uczłowieczonego manekina w roli Generała. Podkreślono, że Damian Kwiatkowski otworzył przed widzami w tych dwóch rolach swą niezwykłą aktorską duszę. Patrząc na jego warsztat, było wiadomo, że gra dla wszystkich, którzy chcą coś przeżyć w teatrze, by zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość.

Warto też dodać, że z okazji Międzynarodowego dnia Teatru w marcu 2024 roku Damian Kwiatkowski z rąk Prezydenta miasta Bydgoszczy odebrał indywidualną nagrodę za wybitne aktorskie role wykreowane na scenie Teatru Polskiego.
Nie można też pominąć w jego aktorskim życiorysie znaczącej roli El Duente (Narratora) w tango operze „Maria de Buenos Aires" Astora Piazzolli, w reżyserii Wojciecha Farugi, której premiera odbyła się 16 marca 2023 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Ani też fantastycznie zagranego Witoldo Gombrowicza w spektaklu „Ameryka" według scenariusza Julii Holewińskiej i Tomasza Szerszenia, w reżyserii Julii Holewińskiej, którego premiera odbyła się we wrześniu 2022 roku.

Ale dzieje się tak zawsze, kiedy praca i kunszt całego zespołu artystycznego oraz realizatorów stanowi jeden doskonale rozumiejący się i funkcjonujący organizm. I wtedy, kiedy ambitny i doceniany przez widzów repertuar tworzony jest przez twórców wysokiej miary. I właśnie z takiego źródła narodził się spektakl „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu", w którym Damian Kwiatkowski gra rolę Generała.

W przedstawieniu tym, „twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.

W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach" – tak zapowiadali ideę spektaklu jego twórcy i realizatorzy.

Polska prapremiera tego rodzinnego portretu tyrana w ramach bizantyjskiego przepychu odbyła się podczas 21. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Prapremier organizowanego przez Teatr Polski w Bydgoszczy, w październiku 2023 roku.

Warto wiedzieć, że spektakl ten bierze udział w 30 edycji (2023/2024) Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego celem, jak wiadomo, jest nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii, a organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wyniki poznamy niebawem, bo w dniu 1 lipca 2024.

Ale to jest dopiero początek zapowiadający wyjątkowe zainteresowanie tym spektaklem, który został zaproszony na wiele festiwali w Polsce i poza jej granicami. Przedstawienie zostało zaproszone na XXX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który odbywał się w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Zaprezentował się publiczności w dniu 20 marca 2024. Kolejnym festiwalem, podczas którego pokazano go dwa razy w dniu 1 czerwca 2024 roku, były 44. Warszawskie Spotkania Teatralne. Na kolejny festiwal zespół Teatru Polskiego został zaproszony do Rumunii, do miasta Oradea, gdzie w dniu 3 czerwca 2024 wystąpił podczas „Festivalului International de Teatru Oradea – FITO".

Ten czerwcowy teatralny maraton zakończył się podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt organizowanym przez toruński Teatr im. Wilama Horzycy, na którym bydgoscy aktorzy zaprezentowali się w dniu 5 czerwca br.

Ciąg powtarzających się sukcesów to oczywiście passa. Ale dla aktora Teatru Polskiego w Bydgoszczy – Damiana Kwiatkowskiego, jak i dla samego Teatru Polskiego, mijający sezon 2023/2024 oznacza coś więcej. Jest pasmem fantastycznych osiągnięć artystycznych mierzonych w skali krajowej jak i międzynarodowej. I warto tu jeszcze dodać, że maestria aktorska Damiana Kwiatkowskiego, nagrodzona podczas KONTAKTU tak prestiżową nagrodą, artystycznie jest nierozerwalnie związana z tak wybitnym spektaklem, jakim są „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu" Julii Holewińskiej i Wojciecha Farugi.

Warto też podkreślić, że mistrzowska kreacja Generała Damiana Kwiatkowskiego razem z genialnym spektaklem, jakim są „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu", zrealizowanym w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w niezwykle trudnych warunkach, z przebudową gmachu na pierwszym planie, są wydarzeniami, sytuującymi się w ramach zjawiska teatralnego.

Sezon teatralny 2023/2024 Teatr Polski zakończy premierowym spektaklem w reżyserii Anny Augustynowicz. Na scenie zagrają: Zhenia Doliak, Adam Graczyk, Mirosław Guzowski, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Paweł Paczesny, Michał Surówka, Małgorzata Witkowska. 

Scenografię stworzy Marek Braun, muzyką zajmie się Jan Marek Kamiński, za videoart oraz światło odpowiedzialny będzie Wojciech Kapela, a kostiumy przygotuje Tomasz Armada. 
Inspicjentem spektaklu będzie Adam Pakieła. Więcej szczegółów Teatr Polski poda wkrótce.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Kujawy
10 czerwca 2024
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...