Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 17-19 maja 2024

Na premierowy spektakl „GPS" w reżyserii Marii Żynel zaprasza Białostocki Teatr Lalek, w Teatrze Dramatycznym – kultowe „Zapiski oficera Armii Czerwonej". Z kolei do Opery Podlaskiej wraca bajka muzyczna „Brzydki Kaczorek". Ten weekend (17-19 maja) obfituje w ciekawe propozycje w białostockich teatrach.

„GPS" reż. Maria Żynel – Białostocki Teatr Lalek

19 maja – godz. 16.00 (premiera)

Troje młodych ludzi spotyka się przypadkiem. Spotykają też starszego mężczyznę, który właśnie przyjechał do miasta. Wciąga ich on w rywalizację: co jest dokładniejsze – GPS w telefonie czy stara papierowa mapa? Kto jest szybszy – starszy pan czy trójka młodych ludzi? Kim i skąd są? Czego szukają? Co znajdą? Jakie relacje się między nimi zawiążą? I przede wszystkim – kim jest ten starszy pan i dlaczego ich zaczepił?
Spektakl jest inspirowany historią, fragmentami dokumentów, dzienników i pamiątkami z białostockiego getta.
W Białymstoku jest spora wyrwa w pamięci o dawnej żydowskiej społeczności miasta, która była jego ważną częścią, a po II wojnie światowej zniknęła całkowicie. Niewiele zostało też po nich śladów w dzisiejszej tkance miasta. Temat getta ma dziś swój szerszy społeczny kontekst, który teraz niestety staje się coraz bardziej aktualny. Getto niekoniecznie musi być, jak kiedyś, fizyczną barierą. Getta są z nami, nawet jeśli ich nie widać. Są też w nas. Obecna wojna w Ukrainie oraz w Izraelu zaświadcza o tym, jak niewiele wniosków ludzkość wyniosła z doświadczeń XX wieku. Jak zapominamy, że od nas, naszej postawy, może zależeć czyjeś życie i że same apele o to, żeby „pamiętać", jednak nie wystarczą. Ale też, że nie możemy z nich zrezygnować.
Getto cały czas jest tu, żyjemy na nim, z nim, tkwiło ono w poprzednich pokoleniach, jest też gdzieś w nas, nawet jeśli o tym nie wiemy. Getto szkolne, żydowskie, ukraińskie, uchodźcze. Getto Pod Stopami jest, nawet jeśli dawno zalaliśmy je asfaltem. (mat. BTL)

„Bajka o rybaku i rybce" reż. Igor Kazakov – Białostocki Teatr Lalek
17 maja – godz. 9.00, 11.00
18 maja – godz. 16.00

Ilu ludzi, tyle życzeń! Bo każdy z nas ma przecież swoje marzenia (to te największe), swoje pragnienia (to te ciut mniejsze) oraz zachcianki, czyli maleństwa, które szepczą nam do ucha, że coś byśmy zjedli, coś chcieli dostać... Rybak zachcianek nie miał. Miał za to wiecznie niezadowoloną żonę, która wciąż chciała więcej i więcej. Na szczęście Rybak złowił Złotą Rybkę, która pomogła mu w spełnianiu zachcianek Małżonki – do czasu...

Ilu pisarzy, tyle wersji bajek! My zapraszamy na jedną z najpiękniejszych, opowiedzianą przez Aleksandra Puszkina w poetyckim tłumaczeniu Juliana Tuwima, pełną humoru, ciepła i mądrości. W sam raz krótką – w sam raz długą - bo w życiu ważne jest, żeby we wszystkim zachować złoty - jak Rybka – środek... (mat. BTL)

„Karmelek" reż. Roksana Miner – Białostocki Teatr Lalek
17 maja – godz. 10.00
18 maja – godz. 15.00
19 maja – godz. 13.00

BTL zaprasza do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą najmniejsi widzowie.
„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy – jest całkowicie niematerialne.
Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych. (mat. BTL)

„Zapiski oficera Armii Czerwonej" reż. Andrzej Jakimiec – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
19 maja – godz. 15.00

„Wy mówicie, że ja jestem dookoła dureń! A czy wy wiecie, że ja jestem z tego tylko dumny...? Tak... Wy ot mądrale, a nawet swego państwa nie macie i musicie robić to, co wam nasz rząd rozkaże! A mnie mądrość nie jest potrzebna. My mamy takich, co mądrzy są i oni wszystkim kierują. My już ćwierć świata mamy. A za dziesięć lat pół świata opanujemy. A za 20 lat nasz ruski naród będzie wszystkimi na świecie rządzić."
I kto to mówi? Tak, tak – to młodszy lejtnant Michaił Zubow, Misza Wyzwoliciel, który 17 września 1939 roku w szeregach Armii Czerwonej wkroczył na terytorium Polski. Od 50 lat z okładem śmieszy i przeraża z kart genialnej książki Sergiusza Piaseckiego „Zapiski oficera Armii Czerwonej" – błyskotliwego studium mentalności „człowieka radzieckiego". Od 30 lat na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku możemy go słyszeć i oglądać w brawurowej interpretacji Krzysztofa Ławniczaka.
Często mówi się o „wybitnych kreacjach", „rolach życia". Zubow to coś więcej. Świetna adaptacja dokonana przez Andrzeja Jakimca i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego – to żywa legenda o niesłabnącej sile oddziaływania. Fascynuje, zniewala, uczy szacunku do sztuki teatralnej. W dziejach białostockiego teatru nie ma drugiego spektaklu, który mógłby się równać z „Zapiskami oficera Armii Czerwonej" – nie ma sztuki tak sławnej, tak długo utrzymującej się na afiszu, na której wychowują się kolejne pokolenia widzów.
Jeżeli nie widziałeś jeszcze „Zapisków oficera Armii Czerwonej", powinieneś koniecznie nadrobić to zaniedbanie. Satysfakcja gwarantowana. (mat. TD)

„Life is a cabaret, show taneczno-wokalne" reż. Mateusz Stachura – Opera i Filharmonia Podlaska
17 maja – godz. 19.00
18 maja – godz. 19.00

Najnowsza produkcja sceniczna twórców Broadway Dance Club, wyjątkowe widowisko łączące muzykę, śpiew oraz popisowe choreografie. Na Dużej Scenie OiFP wystąpi ponad 30 artystów – tancerzy, muzyków i wspaniałych solistów. Porwą nas dynamiczne tanga, rytmiczna samba brazylijska, eleganckie fokstroty, swingowe charlestony, zmysłowa bossa nova oraz spektakularne tańce z piórami. Przeniesiemy się wprost do Paryża, a Opera i Filharmonia Podlaska zamieni się na chwilę w słynny kabaret Moulin Rouge! (mat. OiFP)

„Brzydki Kaczorek" reż. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska
18 maja – godz. 12.00
19 maja – godz. 12.00

Historia brzydkiego kaczątka jest nam dobrze znana. Z wysiedzianych przez kaczkę jaj wykluwa się kilka puszystych kuleczek i jedno szare, brzydkie szkaradziątko, całkiem inne od pozostałych. Odrzucony przez inne ptaki maluch zmaga się z samotnością i szuka swojego miejsca i przyjaźni. Prawda o jego inności wychodzi na jaw dopiero, kiedy z popielatego pisklaka wyrasta piękny śnieżnobiały łabędź. „Brzydki Kaczorek" jest uwspółcześnioną opowieścią o normach rządzących życiem społecznym – tak najmłodszych, jak i dorosłych. Spektakl dotyka problemu odmienności i związanej z nią samotności, ukazuje brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny" nie znaczy gorszy. Bajka to także interaktywne widowisko uczące śpiewać, słuchać muzyki i dobrze się bawić. I choć rzecz dzieje się na Podlasiu – z powodzeniem może rozgrywać się w jakimkolwiek zakątku świata... bo skądkolwiek pochodzimy, jakimkolwiek językiem mówimy, zawsze okaże się, że są w nim słowa oznaczające: tolerancję, akceptację, szacunek dla inności, przyjaźń i miłość. Znaczenie tych słów pięknie opowie „Brzydki Kaczorek", tłumacząc że nieważne jest to jak wyglądamy, czy skąd pochodzimy, ale to, co każdy z nas ma w sercu. (mat. OiFP)

Musical Hard Stories – Natalia Kujawa, Dominik Ochociński, Karina Komendera | Musical Jam Live XII – Nie Teatr
17 maja – godz. 19.00

W repertuarze przygotowanym przez Karinę Komenderę widzowie usłyszą niezapomniane hity z takich musicali jak „Sweeney Todd", „Taniec Wampirów", „5 ostatnich lat", „Heathers" czy „Les Misérables". Artyści przeniosą w świat pełen miłości, emocji, ale i nuty zagrożenia. Bo czyż życie bez odrobiny dramatu nie byłoby nudne?
To będzie balans na granicy między wzruszającymi romansami a historiami, które wstrząsną Waszymi emocjami. A gdy dodamy do tego nutkę zbrodni, kary i ogromną pasję, otrzymacie mieszankę wybuchową, gotową rozgrzać serca fanów musicali. Przygotujcie się na spektakularny rollercoaster wrażeń podczas Musical Hard Stories! (mat. Nie Teatru)

„Wziołowstąpienie" reż. Piotr Tomaszuk – Teatr Wierszalin w Supraślu
17 maja – godz. 19.00
18 maja – godz. 19.00

„Wziołowstąpienie" to opowieść o Podlasiu – krainie, gdzie żyją jeszcze "wiary stare", a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje "zamowy" ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej. Spektakl przedstawia ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. Stanowi tym samym rozwinięcie folklorystycznych zainteresowań teatru. Historyczne, naukowe oraz literackie źródła pisane, a także źródła niepisane – przekazywane słowami „gminnej opowieści", z pokolenia na pokolenie, a nade wszystko przekazy mistyczno-religijne oraz żywa tradycja współczesnej wsi podlaskiej – budują mityczną opowieść o przenikaniu się światów materialnego i niematerialnego, o holistycznej naturze wszechświata i człowieka, o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą, o mocy ziół i ludzkich niemocach, zamawianych szeptem podczas pełni Księżyca. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych. (mat. Teatru Wierszalin).

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
18 maja 2024
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...