Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 17-19 maja 2024

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na premierę operetki "Orfeusz w piekle". Wkroczymy do świata mediów i celebrytów. Będzie tez spektakl o Beacie Kozidrak, piosenki Osieckiej i teksty Andrzeja Zaorskiego.

"Być jak Beata" - reż. Magda Miklasz - Teatr Współczesny w Szczecinie

17, 18, 19 maja, godz. 19.00
Muzyczne show jakiego jeszcze nie było. Spektakl, który wzruszył i rozbawił do łez samą Beatę Kozidrak. Zachwyt publiczności budzą aranżacje hitów BAJMU i przezabawne kreacje aktorskie, nadające im nowe, często zaskakujące znaczenie.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Sztukmistrz z miasta Lublina" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin
17, 18, 19 maja, godz. 19.00
Spektakl na podstawie powieści autorstwa laureata Nagrody Nobla, Isaaca Bashevisa Singera – „Sztukmistrz z Lublina", wydanej po raz pierwszy w 1960 roku, a napisanej w języku jidysz. To opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, o próbie odrzucenia wiary, buncie przeciwko tradycjom przodków, jak też o pragnieniu spełnienia marzeń. Wiele z utworów z tego muzycznego przedstawienia zyskało sporą popularność, np. song „Dzięki ci Panie za ten świat" stał się hymnem „Piwnicy pod Baranami".
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Pornograf" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecin
18, 19 maja, godz. 22.00
Program składający się z piosenek znanego francuskiego artysty Georgesa Brassensa. Pisane przez niego teksty dotyczyły różnych tematów. Można wśród nich znaleźć zarówno nostalgiczne, z nutką zadumy, jak i skoczne, soczystym, często frywolnym językiem opisujące sprawy życia codziennego, od ulicy do alkowy. Teksty te łączy odwaga w mówieniu prawdy i nazywanie rzeczy po imieniu, przez co często odbierane są one jako prowokujące.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecin
18, 19 maja, godz. 16.00
Farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy, całkowicie oddany swojej pracy i sumienny. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć oraz bardzo atrakcyjna kobieta. Na to wszystko zjawia się mamusia zatroskana o losy biednego, nieporadnego syneczka. A to dopiero początek...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Sceny z sufitu" - reż. Martyna Kowalska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
18 maja, godz. 11.00, 19 maja, godz. 13.00
Magiczne połączenie improwizacji, wyobraźni i tego, co w Pleciudze najlepsze! Witajcie w świecie spektaklu – unikalnej produkcji, która łączy w sobie sztukę teatru improwizacyjnego z fascynującym światem lalek. Podążając za nieprzewidywalnymi wątkami improwizowanymi na żywo, aktorzy wcielają się w postacie, które ożywają za pomocą misternie wykonanych lalek. To nie tylko przedstawienie dla oczu, ale także dla duszy, gdzie każdy ruch marionetki jest rezultatem spontanicznego działania aktora i jego kreatywności.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Pradawne drzewo" - reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 maja, godz. 11.00
Spektakl Teatru Maska z Rzeszowa w ramach 57.MFT KONTRAPUNKT Pradawne drzewo" powstało z inspiracji mitologią słowiańską. To teatralne zaproszenie do poszukiwań Początku, snucia opowieści i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa, które jest świadkiem wielu wydarzeń. W centrum opowieści staje potężne drzewo, które podczas spektaklu rozrasta się, ukazując swoje tajemnice.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Orfeusz w piekle" - reż. Jerzy Jan Połoński - Opera na Zamku w Szczecinie
17 maja, godz. 19, 18 maja, godz. 18.00
W inscenizacji Opery na Zamku świat antyczny zastąpi świat mediów – produkcji telewizyjnych, filmowych, internetowych, a akcja rozegra się wśród aktorów, celebrytów i gwiazd popkultury. Olimp stanie się wielkim show telewizyjnym, ziemia serialem paradokumentalnym, piekło – niskobudżetowym horrorem z przerysowanymi postaciami ze znanych filmów. Scena zamieni się w studio filmowe, a publiczność będzie obserwatorem wyświetlanej na dużym ekranie „wizji na żywo"...
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Od A do Z czyli od Andrzeja do Zaorskiego" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
17, 18, 19 maja, godz. 17:00
Spektakl na pograniczu publicystyki teatralnej powstał na podstawie książki Andrzeja Zaorskiego. Ten wspaniały aktor i reżyser dzieli się z widzem cennymi refleksjami, uwagami a czasem celną, serdeczną krytyką świata teatru, telewizji i kina. W wyjątkowo intrygujący sposób Zaorski potrafi zanalizować mechanizmy rządzące światem sceny i porównać je w zabawny sposób z mechanizmami społecznymi, tak ważnymi dla umiejętności odnalezienia sensu życia i szczęścia.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Niecierpki" - reż. Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
18 maja, godz. 19:00
"Niecierpki" to spektakl, który w sposób przewrotny i ironiczny dotyka tematu granic wytrzymałości ludzkiej psychiki. Przywoływane w nim historie charakteryzują się nagromadzoną tuż pod skórą chroniczną nadwrażliwością – wystarczy jeden impuls, żeby dotrzeć do punktu krytycznego.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Maja – rezolutna pszczółka" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
19 maja, godz. 11:00
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody" to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce, która podczas wędrówki odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.

"BERNSTEIN | de FALLA | STALMIERSKI" - dyr. Jakub Chrenowicz - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
17 maja, godz. 19.00
Co – a raczej: kto – łączy gorącą Hiszpanię z baletem? Odpowiedź może być tylko jedna: Manuel de Falla (1876-1946) i jego niezwykła suita baletowa Trójgraniasty kapelusz. Utwór powstał dla słynnych Baletów Rosyjskich Diagilewa. Scenografię do spektaklu przygotował sam Pablo Picasso, a choreografię opracował Léonide Massine. Premiera dzieła odbyła się w Londynie w 1919 roku i był to jeden z największych baletowych triumfów w XX stuleciu.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Związek otwarty" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
18 maja, godz. 17.00
Kryzys w małżeństwie bywa niekiedy zabawny. Kryzys we włoskim małżeństwie jest po prostu komedią.
Zazdrość, miłość, przywiązanie – wszystkie te uczucia zostaną wystawione na ciężką próbę kiedy ON zaproponuje zmianę ich małżeństwa w związek otwarty, a ONA – początkowo wrogo nastawiona – odnajdzie się w tej zmianie nad wyraz dobrze.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Cafe sax" - reż. Cezary Domagała - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
18 maja, godz. 19.00
Spektakl muzyczny, podczas którego można usłyszeć, w nowej aranżacji, największe, najbardziej lubiane i znane każdemu piosenki Agnieszki Osieckiej. Akcja spektaklu rozgrywa się w kawiarni Cafe Sax, której pierwowzorem jest lokal mieszczący się na warszawskiej Saskiej Kępie. To tam autorka spędzała długie godziny na obserwacji ludzi, to tam rodziły się pomysły nowych tekstów. Przenosząc się na dwie godziny w tamtą rzeczywistość, staniemy się świadkami opowieści o ludzkich uczuciach i namiętnościach...
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Bóg mordu" - reż. Magda Skiba - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
19 maja, godz. 19.00
Światowy przebój teatralny na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego! „Bóg mordu" to komediodramat z zabarwieniem refleksyjnym na temat stosunków międzyludzkich, tego czym jest „ucywilizowanie człowieka" i jak szybko potrafią opaść maski nakładane nam przez kulturę. Sztuka w reżyserii Magdy Skiby, brawurowo grana przez czwórkę aktorów, która bez wątpienia dołączy do katalogu komediowych przebojów BTD, takich jak: „Związek otwarty", „Akompaniator", czy „Martwa natura".
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Zielona Góra

"Niezwykłe odkrycie papugi" - reż. Bartosz Jędraś - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
17 maja, godz. 10.00, 18 maja, godz. 16.00
W malowniczych głębinach tropikalnej dżungli harmonijnie żyją różnorodne zwierzęta. Jednak Papuga – odważna młoda dusza, nie ma jeszcze swojego miejsca i swoich zadań w tym idyllicznym świecie. Pewnego dnia ciekawska Papuga przypadkiem staje w obliczu wielkiej siły, która grozi zniszczeniem dżungli - ukochanego domu zwierząt. Niestety zwierzęta jej nie wierzą i uparcie ignorują ostrzeżenia Papugi. W końcu co taki mały, niedoświadczony ptak może wiedzieć o niebezpieczeństwach? Pewnie z nudy to wymyśla! Czy na pewno? Tego dowiecie się oglądając spektakl.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Samotny zachód" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
17, 18 maja, godz. 19.00
Prapremiera tej sztuki – autorstwa jednego z najbardziej znanych dramatopisarzy angielskiego obszaru językowego – odbyła się w Irlandii 19 lat temu. W swoim pierwotnym kształcie Samotny zachód jest gorzką komedią, która jednak w zielonogórskiej inscenizacji wykracza poza ramy tradycyjnie rozumianego gatunku.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Wierszyki wybryki" - reż. Cezary Żołyński - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
17 maja, godz. 10.00
Na falach Teatru im J. Osterwy w spektaklu „Wierszyki-Wybryki", w reżyserii Cezarego Żołyńskiego z muzyką Marka Zalewskiego, w scenografii Izy Toroniewicz. Nie wyłączajcie odbiorników, a najlepiej przyjdźcie do teatru i wysłuchajcie wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima w wybornej, niespotykanej interpretacji aktorów, zwierząt i ..... innego ptactwa.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Być jak Beata" - reż. Magda Miklasz - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Magda Stolarska
"Sztukmistrz z miasta Lublina" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Pornograf" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecin, Włodzimierz Piątek
"Chwila nieuwagi" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Sceny z sufitu" - reż. Martyna Kowalska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Zuzanna Kowalska

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
18 maja 2024
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...