Anne Applebaum-Sikorska

Amerykańska dziennikarka, która od 2013 roku posiada również polskie obywatelstwo.
Urodziła się 25 lipca 1964 roku w Waszyngtonie.
Jest córką Harveya M. Applebauma, prawnika, i jego żony Elizabeth.
Ma w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Pulitzera za wstrząsającą książkę non-fiction zatytułowaną „Gułag”, którą odebrała w 2004 roku. Inne publikacje autorstwa Anne Applebaum to m.in. „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956” oraz „Między Wschodem a Zachodem. Przez pogranicza Europy”.
Dziennikarka wychowała się w duchu liberalnego judaizmu reformowanego. Jest absolwentką ekskluzywnej szkoły Sidewell Friends School. W 1986 roku natomiast ukończyła z wyróżnieniem studia na prestiżowym Uniwersytecie Yale. Została również uhonorowana członkostwem w bractwie studenckim Phi beta Kappa. Następnie w ramach stypendium Marshalla wyjechała do Wielkiej Brytanii, by w London School of Economics uzyskać dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia. Kształciła się także na Uniwersytecie Oksfordzkim, jednak w 1988 roku wyjechała do Warszawy jako korespondentka tygodnika „The Economist”.
Od tamtej pory Applebaum na stałe związała swoje życie z Polską, zarówno pod względem zawodowym, jak i prywatnym. W 1992 roku w rodzinnym Waszyngtonie poślubiła bowiem Radosława Sikorskiego, wówczas dziennikarza, a w późniejszych latach polityka, ministra obrony narodowej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska i marszałka Sejmu VII kadencji. Razem z mężem i dwoma synami dziennikarka – od 2013 roku posiadająca polskie obywatelstwo – mieszka obecnie w Polsce.
W swojej pracy w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych na rzecz „The Economist” oraz „The Independent” koncentrowała się na społecznych i politycznych zmianach zachodzących w Europie Wschodniej, zarówno przed upadkiem muru berlińskiego, jak i w latach późniejszych. Swoją pierwszą książkę, „Między Wschodem a Zachodem. Przez pogranicza Europy”, napisała w oparciu o własne doświadczenia z podróży przez republiki byłego Związku Radzieckiego. Otrzymała za nią w 1996 roku Nagrodę im. Adolpha Bentnicka.
W późniejszych latach Anne Applebaum pracowała w „The Spectator”, pisywała też do „The Daily Telegraph”, „Sunday Telegraph” i „Evening Standard”. Od 1998 roku ponownie zamieszkała w Polsce i zaczęła pracę nad swoją książką historyczną „Gułag” na temat sowieckich obozów pracy przymusowej. Wydała ją pięć lat później i wkrótce została za nią uhonorowana prestiżową Nagrodą Pulitzera. „Gułag” doczekał się tłumaczeń na około 25 języków.
Druga książka o tematyce historycznej autorstwa Applebaum ukazała się w 2012 roku. Była to publikacja zatytułowana „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956”. Również i ona została doceniona wieloma nominacjami i kilkoma nagrodami.
Anne Applebaum otrzymała w 2013 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu „wybitnych osiągnięć w pracy dziennikarskiej i publicystycznej oraz upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej”.
W 2011 roku wraz z Danielle Crittenden Applebaum napisała także książkę kucharską, w której przedstawiła tradycyjną polską kuchnię w nowoczesnym wydaniu, dzieląc się z czytelnikami swoją pasją do gotowania i uprawiania własnego ogrodu warzywnego.

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia