Ernest Bryll

Poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, dyplomata.
Urodził się 1 marca 1935 w Warszawie. Zmarł 16 marca 2024 w Warszawie.
Pochodził z rodziny chłopskiej wywodzącej się z Kujaw, znad jeziora Gopło. Wychowywał się w Komorowie Starym oraz w Gdyni. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, a następnie Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1956) oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Z uwagi na ojca w Armii Krajowej nie mógł pracować w dziennikarstwie, czego pragnął, w związku z czym zatrudnił się w elektrowni nr 11 w porcie gdyńskim oraz w Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Pierwszy tomik jego wierszy, Wigilie wariata, został wydany w 1958 r. Był członkiem redakcji pism społeczno-kulturalnych (m.in. w latach 1959–1960 we Współczesności). Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Został członkiem PZPR w połowie lat 60. Po wprowadzeniu stanu wojennego wystąpił z partii.
W latach 1963-1967 zatrudniony był na stanowisku kierownika literackiego w Teatrze Telewizji. Przez kolejny rok zarządzał zespołem filmowym Kamera, a w latach 1970-1974 był kierownikiem w Teatrze Polskim w Warszawie. Przez następne 4 lata 1974–1978 Bryll obejmował stanowisko dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991–1995 był ambasadorem Rzeczypospolitej w Irlandii.
Teksty piosenek pisał od 1965 r. Jego utwory wykonywały m.in. zespoły: 2 plus 1, Enigmatic, Pakt, Partita, Myslovitz, Skaldowie i Waganci oraz wokaliści: Michał Bajor, Stan Borys, Zofia i Zbigniew Framerowie, Halina Frąckowiak, Marek Grechuta, Jerzy Grunwald, Teresa Haremza, Edward Hulewicz, Leonard Jakubowski, Halina Kunicka, Bernard Ładysz, Urszula Narbut, Czesław Niemen, Daniel Olbrychski, Jerzy Połomski, Rudolf Poledniok, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Andrzej Rybiński, Warren Schatz, Urszula Sipińska, Józef Sojka, Teresa Tutinas, Juliusz Wickiewicz, Adam Wojdak.
Wiele tekstów napisał do muzyki Katarzyny Gärtner. W 1968 r. wraz z Markiem Sartem założyli zespół Drumlersi. Sart pisał dla niego muzykę, a Bryll – teksty.
Współpracował też z takimi kompozytorami jak m.in.: Jerzy Derfel, Antoni Kopff, Włodzimierz Korcz, Janusz Kruk, Czesław Niemen, Andrzej Zieliński.
Od 2012 r. był pracownikiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (w tym, w latach 2012–2018, Kierownik Działu Literackiego).

Poślubił Małgorzatę Goraj, miał syna i dwie córki. Mieszkał w Warszawie. Przez wiele lat mieszkał także w Otwocku, o czym często wspomina w swoich zapiskach.

Wystąpił w roli docenta Wojciecha Wieczorka w szóstym odcinku serialu telewizyjnego „Tulipan”.

Odznaczenia i nagrody:
- Nagroda Czerwonej Róży (1961).
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (1967).
- Nagroda im. Stanisława Piętaka za tom poezji Mazowsze (1968).
- Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1973).
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006) w 25. rocznicę powstania „Tygodnika Solidarność”.
- Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej (2009).
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).
- Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdyni (2016).
- Nagroda Literacka m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca” (2018).
- Nagroda artRONINa 2018 podczas festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie (2018).
- Medal Per Artem ad Deum oraz Wielka Nagroda im. Witolda Hulewicza (2021).
- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2023).

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...