Franciszek Targowski

Aktor teatralny i filmowy, śpiewak i pedagog.
Urodził się 21 sierpnia 1908 w Chrzanowie, zmarł 19 lipca 1980 w Warszawie.
W 1930-32 występował, jak podawał, w Teatrze Ziemi Krakowskiej i w przedstawieniach dla dzieci Teatrze Bagatela. Od 1932 do wybuchu II wojny światowej łączył pracę urzędnika składnicy mundurowej z występami w krakowskim Teatrze Powszechnym Domu Żołnierza Polskiego.
Podczas okupacji niemieckiej zajmował się handlem, brał udział w jawnych występach w Starym Teatrze w Krakowie i na prowincji; od 1943 był chórzystą Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa.
Od marca 1945 występował w teatrach krakowskich, w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej, Teatrze Siedem Kotów w krakowskiej Operetce Teatrze Komedii Muzycznej w Teatrze dla Dzieci Wesoła Gromadka, Teatrze Młodego Widza, a od 1958 w Teatrze Rozmaitości, którego aktorem był do przejścia na emeryturę w czerwcu 1971.
Po wojnie zagrał w kilku filmach i serialach fabularnych np. „Szkice węglem” w reż. Antoniego Bohdziewicza (1957), „Kopernik” w reż. Ewy i Czesława Petelskich (1973), i „Polskie drogi” w reż. Janusza Morgensterna (1977).
Wystąpił także w słuchowisku Teatru Polskiego Radia "W Stwoszowym domu" Marii Mazur (Szlachcic) w reż. Iwo Galla (26 stycznia 1954).

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...