Jerzy Grałek

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, dubbingowy i radiowy, lektor, pedagog.
Urodził się 23 czerwca 1946 w Sosnowcu. Zmarł 15 lutego 2016 w Krakowie.
W 1969 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Dyplom zrobił rolą Marka w w szkolnym spektaklu „Adwokat i róże” Jerzego Szaniawskiego w reż. Marii Kaniewskiej (25 października 1968).
Najdłużej, od 1986 roku, związany był ze Starym Teatrem. "W naszym dzisiejszym świecie coraz mniej jest słabych kobiet i coraz mniej silnych mężczyzn. Przed państwem stoi uosobienie męskości: Jerzy Grałek" – tak Elżbieta Bińczycka powitała jubilata, który w 2010 roku w Starym Teatrze świętował 45-lecie pracy artystycznej.
Do filmu miał mniej szczęścia. >Gdyby pozwolono Żuławskiemu dokończyć w swoim czasie „Na srebrnym globie”, mógłbym dzisiaj być w zupełnie innym miejscu – mówił aktor Łukaszowi Maciejewskiemu w 2010 roku.
Debiutował w filmie „Ojciec” w reż. Jerzego Hoffmana (1967). Zagrał także m. in. w „Spowiedzi dziecięcia wieku” w reż. Marka Nowickiego (1985), „Kanclerz” w reż. Ryszarda Bera (1989), „Gdzie jesteś Święty Mikołaju?” w reż. Igora Mołodeckiego (1996), „Vinci” w reż. Juliusza Machulskiego (2004) i „Uwikłanie” w reż. Jacka Bromskiego (2011).
Zagrał w ponad 120 filmach - u Jerzego Hoffmana, Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdy, Antczaka i w wielu filmowych serialach.
Zagrał także w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji m. in. w „Każdy ratuje siebie” Michała Jagiełły (Himalaista) w reż. Jerzego Surdela (1970) oraz „Prymas w Komańczy” Pawła Woldana (O. Teofil Krauze) w reż. Pawła Woldana (2010).
Uczestniczył także w realizacjach spektakli Teatru Polskiego Radia począwszy od słuchowiska „Ondyna” Jeana Giraudoux (Rycerz) w reż. Haliny Gryglaszewskiej (1976), „Dzień Archanioła Gabriela” Jerzego Gruma (Tadeusz Kościuszko) w reż. Wojciecha Markiewicza (1985), do „Wzorzec dowodów metafizycznych” (część II - akt II i III) Tadeusza Bradeckiego (Anton Urlich Valdeck) w reż. Tadeusza Bradeckiego (1989).
Był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Pochowany na cmentarzu w Podgórzu.

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia