Teatr Telewizji - TVP Program 1

«   październik 2010   »
04.10.2010
godz. 21:30:00
audycja:
Scena Faktu - PREMIERA
czas trwania:
78'"55"
strona WWW:
http://www.tvp.pl/kultura/teatr/teatr-telewizji/archiwum/przerwanie-dzialan-wojennych/1084583
autor:
Juliusz Machulski
reżyser:
Juliusz Machulski
obsada:
Piotr Fronczewski -Kazimierz Iranek Osmecki

Krzysztof Stelmaszyk -Erich von dem Bach

Jerzy Schejbal Zygmunt Dobrowolski

Adam Woronowicz -Alfred Korczyński

Ireneusz Czop Fegelein

Grzegorz Damięcki Bogusławski

Marek Kalita - Goltz

Krzysztof Banaszyk - Fischer

Paulina Chruściel - Łączniczka
opis:
Spektakl "Przerwanie działań wojennych" dotyczy rozmów kapitulacyjnych pomiędzy oficerami Komendy Głównej AK a Erichem von dem Bachem - głównodowodzącym siłami niemieckimi walczącymi z Powstaniem w Warszawie. Scenariusz Juliusza Machulskiego został napisany na podstawie relacji Kazimierza Iranka-Osmeckiego znanej pod tytułem "Ostatni akt" i opublikowanej przed paroma laty w Polsce w zbiorze "Powołanie i przeznaczenie". Kazimierz Iranek-Osmecki, jako szef polskiej delegacji, zapisał precyzyjnie przebieg kilkunastu godzin negocjacji, jakie Powstańcy prowadzili z von dem Bachem 2 października 1944 w Ożarowie pod Warszawą. Mało kto zdaje sobie sprawę z sukcesu polskich negocjatorów. Mimo militarnej przegranej Powstania, był to bowiem sukces. Przez 63 dni zawodowa armia niemiecka, nie mogła pokonać armii słabo uzbrojonych Powstańców. Gdyby Niemcy mogli złamać opór Warszawy siłą, nie przystąpiliby do rozmów kapitulacyjnych. Armia Krajowa nie podpisała bezwarunkowej kapitulacji, ale poddała się na własnych warunkach. Skrajnie wycieńczeni Powstańcy, potrafili pod ciężkim ostrzałem, przygotować prawniczym językiem, po niemiecku, projekt umowy kapitulacyjnej, który później prawie bez poprawek został przyjęty przez von dem Bacha. Nieustępliwi negocjatorzy osiągnęli wszystko, co można było: wyjście z bronią; status żołnierza AK dla wszystkich biorących udział w Powstaniu; wreszcie to, że do niewoli prowadzić ich będą niemieccy żołnierze z Wehrmachtu, a nie SS. Von dem Bach w czasie rozmów spędzonych z Polakami, wielokrotnie podkreślał ich sprawność i bojową skuteczność. Nie mógł się nadziwić, że w warunkach konspiracji tak świetnie udało się wyszkolić młodych żołnierzy.
11.10.2010
godz. 21:30:00
audycja:
Teatr TV
czas trwania:
58’09’
strona WWW:
http://www.tvp.pl/kultura/teatr/teatr-telewizji/archiwum/komedia-sytuacyjna/597771
autor:
Johnnie Mortimer, Brian Cook
reżyser:
Anna Minkiewicz
obsada:
Wiktor Zborowski (Karol Summerskill), Paweł Wawrzecki (Artur Grey), Małgorzata Pieńkowska (DorisSummerskill), Agnieszka Pilaszewska (Beryl Grey), Piotr Bajor (Maurycy), Hanna Śleszyńska (Panna Trotter)
opis:
Lekka komedia obyczajowa połączona z satyrą na telewizję. Jej bohaterami są dwaj scenarzyści seriali, którzybezskutecznie starają się wymyślić temat nowego ekranowego"tasiemca". A czas nagli. Agent się niecierpliwi, pieniądzekończą, więc i żony obu panów coraz energiczniej zachęcają ich do pracy. Jednak w głowach Artura i Karola jak na złośćnie chce się zrodzić nic innego, jak perypetie właściciela sklepu z bielizną erotyczną lub opowieść pod chwytliwymtytułem"Ożeniłem się z niewidzialną syreną". Pomysły te wszakże obaj zdecydowanie odrzucają. Marzy im sięstworzenie wreszcie czegoś ambitnego, a nie telewizyjnej papki wedle zasady"im głupiej, tym lepiej". Tak się jednakszczęśliwie składa, że mogą na chwilę zapomnieć o swych kłopotach. Ich namolny agent wyjeżdża bowiem do NowegoJorku. Korzystając z kilkudniowego spokoju Artur i Karol urządzają sobie wspólnie z żonami niewielkie party. Wskutekdziałania wina roboty pana Greya dochodzi do brzemiennych w skutkach wydarzeń. Artur spędza noc z żoną Karola,Karol zaś z żoną Artura. Nazajutrz między oboma panami dochodzi do"poważnej i szczerej rozmowy". Być możewszystko dałoby się załagodzić, ale świadkiem całej sceny staje się przez przypadek panna Trotter - największa w okolicyplotkarka.
18.10.2010
godz. 21:30:00
audycja:
Teatr TV
czas trwania:
79'55"
strona WWW:
http://www.tvp.pl/kultura/teatr/teatr-telewizji/archiwum/norymberga/595929
autor:
Wojciech Tomczyk
reżyser:
Waldemar Krzystek
obsada:
Janusz Gajos (Pułkownik), Dominika Ostałowska (Hanka), Halina Łabonarska (Żona)
opis:
Do emerytowanego oficera kontrwywiadu wojskowego zgłasza się dziennikarka. Hanka chce uzyskać informacje o pułkowniku, z którym nasz emeryt spotkał się w szkole piechoty, gdzie studiowali od jesieni 1953 roku.
25.10.2010
godz. 21:30:00
audycja:
Teatr TV
czas trwania:
69’45’’
strona WWW:
http://www.tvp.pl/kultura/teatr/teatr-telewizji/archiwum/posluszna-wdowa/594736
autor:
Keith Waterhouse
reżyser:
Robert Lehman
obsada:
Joanna Żółkowska (June Pepper), Edyta Jungowska (Pauline), Sławomir Orzechowski (Garnitur), Cezary Kosiński (Eric Grant)
opis:
"Posłuszna wdowa" to dobra próbka talentu Waterhouse'a. Akcja sztuki toczy się współcześnie w Londynie. June Pepper wraca do domu po pogrzebie swego męża, redaktora naczelnego wielkonakładowej gazety. Przed śmiercią małżonek nakazał jej prowadzenie dziennika, by mogła łatwiej odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji. June wszakże pisanie w ogóle nie idzie. Po co przelewać myśli na papier, skoro można niejako bezpośrednio kierować je do zmarłego Adama.



Samotność w wielkim, dostatnim domu pani Pepper zagłusza alkoholem. Co pewien czas odwiedza ją też dawny podwładny męża Eric Grant oraz Pauline, córka Adama z poprzedniego małżeństwa, mająca poważne kłopoty osobiste. June boi się (nie bez podstaw), że Pauline zamierza się do niej wprowadzić i robi, co może, by jej to wyperswadować. Podczas spaceru zauważa w pubie mężczyznę w garniturze Adama, który niedawno oddała do komisu. Zaaferowana nawiązuje z nieznajomym rozmowę. Okazuje się, że jest to bezrobotny, który od tygodni bezskutecznie szuka posady. Przypadkowe spotkanie zamienia się w przyjaźń. W pewnej chwili pani Pepper zaczyna nawet myśleć o czymś więcej. Wynika jednak pewien problem. Jest nim Pauline, która obładowana walizkami przychodzi do June z wiadomością, że właśnie odeszła od męża.
01.11.2010
godz. 17:55:00
audycja:
Teatr TV
czas trwania:
49’42”
strona WWW:
http://www.tvp.pl/kultura/teatr/teatr-telewizji/archiwum/oskar/3135551
autor:
Eric E. Schmitt
reżyser:
Marek Piwowski

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia