Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu


opis:
Strona internetowa Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu zbudowana jest wyjątkowo przejrzyście. Czerwone i czarne liternictwo oraz grafika umieszczona na białym tle sprzyja odbiorowi zamieszczanych treści. Umieszczone na stronie wejściowej miesięczne kalendarium informuje o codziennym repertuarze. Co więcej, każdemu spektaklowi przypisane jest zdjęcie ze spektaklu, a kliknięcie w jego tytuł uruchamia stronę z jego pełną „teatralną metryczką”. Znajdująca się po lewej stronie kolumna, podzielona jest na zasadnicze bloki informacyjno-tematyczne: Aktualności – Spektakle – Teatr – Festiwale – Projekty – Rodo. Z kolei na pasku poziomym umieszczone są hasła – Repertuar – Bilety – Teatr – Kontakt – Festiwale – Sponsorzy. Linki poszczególnych haseł prowadzą do bardzo wyczerpujących informacji. Warto podkreślić bardzo szczegółowo opracowane biografie zawodowe aktorów, cykliczne uaktualnianie fotosów. Informacje o działalności teatru oraz o podejmowanych akcjach i projektach literackich czy performatywnych podawane i uzupełniane są na bieżąco. W poszczególnych działach zawsze można pozyskać potrzebne wiadomości.

Teatr dramatyczny im. Wilama Horzycy w Toruniu usytuowany na obrzeżach Starego Miasta urzeka swą eklektyczną fasadą oraz elementami architektury secesyjnej. Przed głównym wejściem do gmachu, oddanym do użytku w roku 1904, usytuowane są posągi muz – Melpomeny oraz Terpsychory. „Horzyca” należy do najstarszych i najbardziej znanych teatrów w Polsce. Obok sceny głównej działa też od roku 1995, oddany po odbudowie, budynek zaplecza z małą sceną. Warto dodać, że w roku 2006 zakończono wieloletni globalny remont teatru. Klimatyczne teatralne wnętrze sprzyja także koncepcji wykorzystywania wielu pomieszczeń na kameralne spektakle teatralne.

W toruńskim teatrze odbywają się dwa ważne festiwale. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT odbywający się od roku 1991, stał się ważną płaszczyzną przeglądu i promocji najbardziej ciekawych wydarzeń teatralnych z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Festiwal ten słynie z niezwykle cennych artystycznie prezentowanych tu spektakli i przyciąga krytyków teatralnych, teatrologów i sympatyków teatru nie tylko z Polski, ale i z Europy oraz świata. Kolejny festiwal to Festiwal Debiutantów „PIERWSZY KONTAKT” prezentujący i promujący najciekawszych młodych twórców teatralnych, czyli reżyserów i aktorów, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 2001. A do tego w toruńskim teatrze realizowane są bardzo ciekawe spotkania poetyckie, jest i kabaret „Loża Kopernika”; prowadzone są warsztaty dla dzieci i dorosłych. Lista artystycznych przedsięwzięć jest imponująca. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru od 2001 roku wręczana jest statuetka „Wilama” instytucjom i osobom prywatnym, wspierających działalność teatru, w trzech kategoriach: edukacji teatralnej, przyjaciela teatru i mecenasa teatru. Rok później wprowadzono jeszcze jedną kategorię – najpopularniejszej aktorki/aktora teatru. Nagrodę tę przyznaje publiczność w drodze głosowania.


Sezon 20018/2019 toruński teatr rozpoczyna we wrześniu przeglądem najciekawszych spektakli poprzedniego sezonu. Fantastyczną grę aktorską, teatralną muzykę oraz symboliczną scenografię widzowie będą mogli obejrzeć w filozoficznym traktacie „Natan Mędrzec” Gotholda E. Lessinga, w reżyserii Piotra Kurzawy. Będzie także i autorski monodram Anny Magalskiej „9 x John L.” oraz „W co się bawić” według pomysłu i w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Oba spektakle powstały w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. Będzie prezentowany także kameralny spektakl, sprzed kilku lat, „Pięć róż dla Jennifer” Anniballe Ruccello, w reżyserii Marii Spiss z brawurowym aktorsko Pawłem Tchórzelskim i Jarosławem Felczykowskim w rolach głównych. I dla tych spektakli warto we wrześniu przyjechać do Torunia.

Teatr im. Wilama Horzycy „to ten teatr”, który daje szansę młodym artystom na realizację swych zamierzeń twórczych, nie unika konfrontacji z tematami trudnymi, stawia na aktorstwo, reżyserię, scenografię oraz muzykę. A prezentując podczas KONTAKTU europejskie i światowe estetyki sceniczne, wpisuje się w nowoczesny format sztuki teatralnej.
Ilona Słojewska

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia