Teatr Szwalnia w Łodzi


opis:

    Okoliczności sprawiły, że witryna internetowa „Szwalni” jest aktualnie miejscem, gdzie twórcy i entuzjaści tego teatru próbują walczyć o wznowienie jego działalności.

 Jeszcze niedawno pod adresem Jaracza 40 mieściła się nowa łódzka scena, powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Targowa 62, zrzeszającego profesjonalnych aktorów, absolwentów i wykładowców PWSFTviT. Niestety w grudniu 2009 roku jej działalność została zawieszona z powodu problemów lokalowych. Z witryny teatru oraz z informacji prasowych dowiadujemy się, że twórcom „Szwalni” wcale nie zabrakło pomysłów ani energii na dalszą działalność i że apelują oni o pomoc w doprowadzeniu do ponownego jej rozpoczęcia. („Wesprzyj nas”, „Zamknięcie teatru”)
    Zatem witryna jest nadal aktywna, chociaż obecnie pełni nieco inną funkcję niż w normalnych warunkach funkcjonowania teatru. Forum strony jest zasypywane wpisami gorących entuzjastów „Szwalni”, którzy nie mogą się pogodzić z jej zamknięciem.     
Obecnie takie zakładki, jak np. „Repertuar”, „Warsztaty”, czy „W próbach”, ze względów oczywistych nie są aktualizowane. Jednak witryna „Szwalni” pozostaje nadal źródłem informacji ogólnych na temat łódzkiej sceny. Dowiemy się z niej, że w „Szwalni” odbywały się przedstawienia teatralne, także teatrów występujących gościnnie, a także koncerty i wernisaże. Oprócz działalności artystycznej prowadzono tu także bezpłatnie zajęcia edukacyjne, m. in. ciekawy projekt „Szwalnia Amatorów Teatru” (zakładka „Warsztaty”). W „Aktualnościach”, oprócz wspomnianego już apelu o pomoc, jest też kilka słów na temat powstania i działalności sceny. Pod hasłem „Ludzie” skreślono kilka słów o artystach tworzących zespół „Szwalni”. Na temat zrealizowanych przez tą grupę przedstawień oraz prezentacji gościnnych przeczytamy na stronie głównej, pod umieszczonymi tam tytułami poszczególnych realizacji. Każdy z nich odsyła do podstawowych informacji na temat spektaklu, tj. twórców (reżysera, scenografa, obsady itp.), zdobytych przez niego nagród i recenzji prasowych. Brakuje tu tylko dokumentacji fotograficznej.



Na stronie nie zabrakło danych kontaktowych oraz zakładki zachęcającej do finansowego wsparcia teatru („Wesprzyj nas”). Tak więc jeśli chodzi o zawartość informacyjną, witryna prezentuje dobry poziom. Sęk w tym, ze nie są to, póki co, informacje na temat żywej aktywności sceny.

Pozostaje więc tylko życzyć Teatrowi „Szwalnia”, aby jak najszybciej mógł wznowić działalność.

Joanna Feikisz

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia