Teatr ZAR


opis:
ZAR to nazwa najstarszych, wielowiekowych gruzińskich pieśni polifonicznych. Teatr pod tą nazwą to międzynarodowa grupa powstała w trakcie cyklicznych wypraw badawczych do Gruzji, mających na celu zebranie niezwykłego materiału muzycznego pochodzącego z tamtego rejonu.
Owocem tych podróży jest teatr, który „maluje dźwiękiem”. Ta metafora najlepiej określa specyfikę grupy, bo według słów jej twórcy, Jarosława Freta, teatr powinien nade wszystko być słuchany: „Z takiego słuchania rodzą się głębokie obrazy, które nie mogłyby zostać stworzone nawet najnowszymi środkami teatralnej technologii, gdzie nawet ciało śpiewającego aktora lśni i emanuje energią dźwięku, pieśni, która w tym się znajduje.”
Dla oddania choć trochę klimatu i ducha tego teatru w poświęconej mu internetowej witrynie nie mogło zabraknąć pieśni wykonywanych przez zespół. Znajdziemy je w zakładce Galeria, gdzie oprócz możliwości obejrzenia pięknych i intrygujących fotografii ze spektakli, a przede wszystkim wypraw zespołu, możemy też posłuchać nagrań z przedstawień.
Wrocławski Teatr ZAR nawiązuje do dokonań Jerzego Grotowskiego, jego idei teatru ubogiego, w którym dominuje aktor. Zresztą to nie jedyny związek, grupa Jarosława Freta występuje w sali, gdzie kiedyś grał Teatr Laboratorium. Fotografie wnętrza naznaczonego tak ważną teatralną historią tworzą klimatyczne tło internetowej witryny Teatru ZAR.
Wyprawy badawcze to od początku fundament działalności grupy Jarosława Freta. Kolejne lata przyniosły podróże, m.in. do Grecji, Bułgarii, Egiptu, Iranu, na Korsykę i Sardynię oraz nowe kontakty z osobami zajmującymi się muzyką tradycyjną.
O niezwykłych projektach, które były efektem wypraw badawczych grupy ZAR można przeczytać m.in. w zakładce Przedstawienia, gdzie umieszczono wszystkie informacje na temat kolejnych premier na deskach dawnego Laboratorium. Są tu więc szerokie opisy spektakli wraz z wykazem twórców, obsadą itp. Pragnącym jeszcze bardziej zgłębić wiedzę na temat prac teatru ZAR polecam zakładkę O nas. Tam trochę historii zespołu, a także materiały dotyczące wybranych ekspedycji, warsztatów i ważniejszych prezentacji spektakli. Bardziej ogólne informacje dotyczące warsztatów i wypraw znajdują się w poświęconych im osobnych zakładkach.
Jedną z ciekawszych pozycji w witrynie wrocławskiego teatru jest Czytelnia, gdzie zarchiwizowano pokaźny zbiór recenzji i artykułów prasowych, w przeważającej części anglojęzycznych.
W internetowej witrynie wrocławskiego zespołu nie znajdziemy zakładki Repertuar, informacji na temat spektakli i bieżącej działalności szukać należy w Aktualnościach. Dane adresowe oczywiście w zakładce Kontakt. Witryna ma także swoją pełną angielską wersję. Podsumowując, ciekawie i profesjonalnie przygotowana strona internetowa stanowi świetną wizytówkę Teatru ZAR.

Joanna Feikisz
Dziennik Teatralny

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...