Witryna lipca 2018 - Teatr Baj Pomorski w Toruniu


opis:
W samym sercu starej części miasta, blisko ruin zamku krzyżackiego, usytuowana jest na wysokim wzgórzu, z którego rozciąga się malownicza panorama na Wisłę – ogromna drewniana szafa. A mieści się w niej Teatr Baj Pomorski. Fronton budynku to otwarte na oścież drzwi zapraszające do środka. Reszta budynku jest murowana, z ogromnymi taflami okien, przez które do środka przenika ogrom światła, w pogodne dni głównie słonecznego. Nocą ta bajkowa szafa mieni się wieloma kolorami oświetlających ją neonów i reflektorów. Wszystko to sprawia, włącznie z ogromnym zegarem, odmierzającym baśniowy czas, że gmach niemal przez całą dobę tętni życiem. I tym realnym, i tym stworzonym przez teatralną magię.

Ten fascynujący wygląd toruński teatr dla dzieci i młodzieży, a i dla widzów dorosłych także, zawdzięcza kompletnej przebudowie i modernizacji, jaka przeprowadzona została w latach 2005 - 2006. Ich autorami, czyli spiritus movens całej tej przeobrażeniowej akcji był obecny dyrektor „Baja Pomorskiego – Zbigniew Lisowski oraz scenograf Pavel Hubicka, przy aktywnej współpracy architektów.

Teatr posiada dwie sceny – dużą i małą. Ta druga przeznaczona dla spektakli kameralnych doskonale spełnia swą funkcję, stwarzając klimat bezpośredniego kontaktu aktorów z najmłodszymi widzami. Bardzo przestronne foyer posiada nie tylko bar ze słodyczami, ale także i kominek, w którym palące się drewno stwarza przytulną atmosferę. I to przed spektaklem, jak i po jego zakończeniu. Teatr posiada również mały amfiteatr, w którym przy sprzyjającej pogodzie odbywają się przedstawienia. Tu warto dodać, że Teatr „Baj Pomorski” otrzymał niedawno dofinansowanie na jego rozbudowę z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dzięki temu swoje oblicze zmieni i amfiteatr, i ogród. Powstanie w nim obiekt stylizowany na teatr szekspirowski. Koncepcja architektoniczna prezentuje się okazale i interesująco oraz wpisuje się w klimat otoczenia.

Strona internetowa „Baja Pomorskiego” przedstawiając tę zaczarowaną teatralną szafę, posiada bardzo prostą i przejrzystą konstrukcję. Czerwona strzałka prowadzi prosto do kupna biletów drogą internetową, co bardzo ułatwia ich nabycie. Umieszczone poniżej hasła: SPEKTAKLE – REPERTUAR – AKTUALNOŚCI – FESTIWALE – WSPÓŁPRACA - odsyłają zainteresowanych do konkretnych informacji.

Strona „Spektakle” jest bardzo przejrzysta, bo w jej lewej części umieszczone jest Kalendarium, a nim aktualny repertuar. W prawej natomiast widnieje podział spektakli w zależności od wieku widzów, a pod nimi dodatkowo - wszystkie spektakle w porządku alfabetycznym, czyli od A do Z. Przy każdym z nich umieszczona jest jego pełna metryczka, czyli opis, realizatorzy, fragmenty recenzji wraz z linkami oraz informacje dodatkowe, np. czy spektakl brał udział w krajowych konkursach, itp. W tym miejscu, pod każdym spektaklem znajduje się obrazująca go galeria zdjęć.

Kolejna strona – „Repertuar”, to w porządku kalendarzowym ujęte daty i godziny spektakli z jednoczesną przypisaną opcją „rezerwuj bilet”. Dział - „Aktualności” zarezerwowany jest dla najnowszych komunikatów teatru o premierach, naborach do warsztatów, o ogłaszanych konkursach, o sukcesach aktorów i spektakli, o organizowanych festiwalach, a także o wszelkich imprezach kulturalnych i artystycznych odbywających się w magicznej szafie. W tym dziale zakładka „Edukacja” informuje o podejmowanych akcjach teatralnych „Baja Pomorskiego”, czyli o „Małej Akademii Teatralnej”, zajęciach teatralnych, o corocznym Konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży”, o ogólnopolskiej akcji „Dotknij teatru”. Są też oferty teatralne kierowane do nauczycieli.

Bardzo ciekawie prowadzona jest zakładka TEATR, dzieląca się na bloki tematyczne przedstawiające historię teatru, prezentująca wszystkich jego pracowników, dyrektora, aktorów oraz Zespół Administracyjno-Techniczny. Bardzo przydatna okazuje się w tym dziale zakładka „Almanach premier Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu, obejmujący lata 1985/1990- 1994/2017, prowadzony na bieżąco. Jest to pełna dokumentacja wszystkich premier w uporządkowanych chronologicznie sezonach teatralnych.

Następna odsłona to „FESTIWALE”. A w niej dwa zasadnicze działy: Międzynarodowy Festiwal Lalek „Spotkania”, który w tym roku, 2018, organizowany będzie już po raz 25. Festiwal jest ogromnym teatralnym przedsięwzięciem. Zapraszane są najciekawsze teatry lalkowe z kraju oraz z zagranicy. Studenci – przyszli lalkarze prezentują swoje pierwsze przedstawienia. Przegląd gromadzi wokół siebie dzieci oraz widzów dorosłych. Festiwal poprzedza zawsze Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem”. Równie wielkim od lat zainteresowaniem cieszą się organizowane od lat Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Dotychczas odbyło się ponad trzydzieści spotkań, podczas których widzowie obejrzeli ponad 400 spektakli, z dwudziestoletnią przerwą w latach 1876-1996. W dziale poświęconym historii temu festiwalowi warte przeczytania są teksty Katarzyny Śliwonik „O dziejach festiwalu teatralnych indywidualistów” oraz „Dziesięć lat we Wrocławiu, czyli kształt festiwalu”, podsumowujące toruńskie spotkania monodramistów.

Warto jeszcze dodać, że oprócz bardzo ciekawego artystycznie repertuaru dla dzieci i młodzieży, dyrektor Teatru „Baj Pomorski”, Zbigniew Lisowski przygotowuje interesujące spektakle dla widzów dorosłych. Warto tu choćby przypomnieć w jego reżyserii „Makbeta” Williama Szekspira czy „Ślub” Witolda Gombrowicza.

Teatr „Baj Pomorski” posiada własną bazę noclegową i w związku z tym proponuje teatromanom, i nie tylko im, noclegi w estetycznych pokojach mieszczących się w magicznej szafie. Oferta cieszy się wielkim powodzeniem, jako że podobno nocą w teatralnych korytarzach można spotkać przechadzających się baśniowych bohaterów.

I jeszcze ważna informacja na czas lata dla tych, którzy w planach wakacyjnych ujęli i wyjazd do Torunia. Aktorów „Baja Pomorskiego” podziwiać będzie można w spektaklach granych od 1 do 14 lipca oraz od 19 do 26 sierpnia 2018.
Ilona Słojewska

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia