Wrocławski Teatr Lalek


opis:

Atutem Wrocławskiego Teatru Lalek jest między innymi to, że mieści się w niezwykłym miejscu. Bardzo dobrze, że twórcy internetowej witryny potrafią to świetnie wykorzystać. Bo umieszczone na stronie teatru intrygujące opisy i piękne zdjęcia starego, XIX-wiecznego budynku, wnętrz teatru i przede wszystkim niezwykłego Parku Staromiejskiego skutecznie przyciągają uwagę. Scena Letnia w parku inspirowanym XIX-wiecznymi Ogrodami Tivoli, ze stylizowaną karuzelą, placem zabaw i piękną fontanną przedstawiającą „Chłopca z łabędziem”– już sam opis rozbudza wyobraźnię. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających stronę teatru jest możliwość zobaczenia tego miejsca „na żywo”, dzięki podglądowi z kamery. Po takim wirtualnym spacerze można nabrać ochoty na prawdziwą wyprawę do teatru, a przy okazji i do parku, co z pewnością zachwyci przede wszystkim najmłodszych widzów.
Kiedy się już trafi na główną stronę teatru, uwagę przyciąga nie tylko kamera podglądająca park. Już przy okazji pierwszego wejścia na witrynę WTL można się dać zauroczyć „Najpiękniejszym bajkom świata” - spektaklowi do obejrzenia którego zachęca galeria pięknych zdjęć. Oprócz niej umieszczono tu również „twarze teatru”, czyli portretowe fotografie aktorów WTL oraz przegląd teatralnych aktualności.
Witryna jest tak pomyślana, żeby zaciekawić samym teatrem, przedstawieniami, ale też tym, co dzieje się „wokół”. A dzieje się dużo. Przeczytamy o tym np. w zakładce „Bajkobus”. Pod tą nazwa kryje się mobilna scena, będąca miniaturową wersją budynku teatru z dwoma scenami lalkowymi. Bajkobus został stworzony po to, aby grać przedstawienia w każdych niemal warunkach. Warto dowiedzieć się więcej o działalności tego teatralnego wynalazku.
Drugą ciekawą formę działalności teatru zaprezentowano pod hasłem „Słuchowiska”. Prezentowany w teatrze cykliczny program „Teatr Papierowy – sztuka czytania” to literatura prezentowana przez wybitnych aktorów, jak Jan Peszek czy Andrzej Grabowski. Warto dodać, że na stronie teatru możemy posłuchać nagrań ze spotkań Teatru Papierowego.
„Kup bilet dla dzieciaka” to godna uznania akcja prowadzona przez Wrocławski Teatr Lalek, o której można przeczytać w specjalnej zakładce pod taką samą nazwą. Z pewnością przydało by się więcej takich inicjatyw w polskich teatrach.
Widzowie dorośli koniecznie powinni się zapoznać z realizacjami, które proponuje Scena Nova (w zakładce pod takim właśnie tytułem) oraz z działającym przy teatrze „Kwartetem Staromiejskim”.

Twórcy witryny zaserwowali nam wiele atrakcji, takich jak podgląd kamery do parku, videoblog, kanał na Facebooku itp., warto jednak podkreślić, że z równie dużym zaangażowaniem podeszli do spraw najważniejszych, czyli rzetelnej i aktualizowanej na bieżąco informacji dotyczącej działalności teatru, a przede wszystkim spektakli (przy każdym tytule umieszczono streszczenie, galerię zdjęć, wykaz twórców), rezerwacji biletów, danych teleadresowych. Na stronie nie zabrakło też bogatego przeglądu recenzji z przedstawień i artykułów na temat WTL-u – a wszystko to pod hasłem „Napisali o nas”.

Podsumowując, witryna WTL-u przygotowana jest profesjonalnie, a przy tym potrafi zaciekawić „od pierwszego wejrzenia” (czy też... kliknięcia). Z pewnością zachęci niejednego internautę do wizyty w teatrze, być może połączonej ze spacerem po urokliwym Parku Staromiejskim.

Joanna Feikisz

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia