Mistrzowskie wykonania gwiazd

„Koncert Sylwestrowy 24/25" – dyrygent - Marco Guidarini – Teatr Wielki w Poznaniu

Wśród wielu obiegowych przekonań jest i takie, że jaki ostatni dzień starego roku, taki nadchodzący cały rok. Jeśli zatem ma on być udany, pełen emocji, wzruszeń i uśmiechu – zapraszamy do Gmachu pod Pegazem.

Gwarantujemy fajerwerki muzyki nie aż tak poważnej, jak mogłoby się wydawać, mistrzowskie wykonanie gwiazd poznańskiej sceny i dobry nastrój.

Wyjątkowy czas, miejsce i muzyczne niespodzianki sprawią, że tegoroczny koncert sylwestrowy z pewnością przyniesie niezapomniane wrażenia, doskonałą zabawę i mnóstwo wspomnień.

W programie m.in. najsłynniejsze arie, duety i chóry z oper Mozarta („Czarodziejski flet", „Wesele Figara"), Rossiniego („Cyrulik sewilski"), Pucciniego („Cyganeria"), Offenbacha („Opowieści Hoffmanna"), Gounoda („Faust") i Moniuszki („Straszny dwór") oraz operetek Lehára („Kraina uśmiechu") i Straussa syna („Noc w Wenecji", „Zemsta nietoperza", „Baron cygański").

Wystąpią gwiazdy Sceny pod Pegazem oraz Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Maestro Marco Guidariniego.
__

Marco Guidarini – dyrygent. Jeden z najbardziej cenionych dyrygentów swojego pokolenia, od lat występujący na całym świecie.

W jego zróżnicowanym repertuarze znajduje się około siedemdziesiąt tytułów operowych oraz ponad dwieście dzieł symfonicznych. Jego rozległe wykształcenie akademickie obejmuje zarówno studia humanistyczne – doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie Genueńskim, jak i wiolonczelę i dyrygenturę na Universität für Musik und darstellende Kunst (Wiedeń), a także kompozycję oraz muzykologię.

Zadebiutował jako dyrygent w Falstaffie i Le Comte Ory w Opéra National de Lyon, gdzie na stanowisko asystenta dyrygenta powołał go Sir John Eliot Gardiner. Od tego momentu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera – od Metropolitan Opera (Verdi) po mediolańską La Scalę (Donizetti), od Sydney Opera House (Mozart) aż po Teatr Balszoj (Puccini).
W latach 2001-2009 sprawował stanowisko dyrektora muzycznego filharmonii i opery w Nicei, gdzie prowadził większość oper Mozarta, Verdiego i Pucciniego, a także Pelléasa et Mélisandę Debussy'ego, Wozzecka Berga, a także dzieła Brahmsa i Mahlera. W latach 2004-2009 był dyrektorem artystycznym festiwalu „Nice Festival de Musique Sacrée". Od 2009 roku jest stałym gościem Canadian Opera Company, a od 2014 gościnnym dyrygentem wykonującym repertuar włoski i francuski w Operze Narodowej w Pradze.
Obecnie jest dyrektorem muzycznym Mitteleuropa Orchestra – jednej z najlepszych orkiestr w północnych Włoszech.

Jego dyskografia, obejmująca zarówno wideo i CD, jest niezwykle obszerna, a przy tym doceniana przez krytyków. Artysta zdobył prestiżową francuską nagrodę Złoty Orfeusz za nagranie Le Villi Pucciniego z Orchestre National de France, a także włoską nagrodę Premio della Critica za Lucrezię Borgię z Mariellią Devio. Wielkim uznaniem krytyków cieszy się również nagranie DVD Cyrano de Bergrac Alfana zrealizowane dla DG z Roberto Alagną.

Jest założycielem zespołu Apostrophe wykonującego muzykę współczesną, a także dyrektorem artystycznym konkursu Bellini Bel Canto, który odbywa się między Paryżem a Buenos Aires.

Marco Guidarini za osiągnięcia kulturalne otrzymał tytuł Chevalier des Arts et des Lettres od francuskiego Ministerstwa Kultury, natomiast Rotary International przyznało mu wyróżnienie Paula Harrisa za zasługi humanitarne.

W ostatnich latach dorobek artysty powiększył się o takie dzieła jak: Andrea Chenier (Makau), Macbeth (Meksyk), Suor Angelica i Gianni Schicchi (Buenos Aires i Lukka), Tosca (Nowa Zelandia), Mefistofeles Boita i Romeo i Julia (Praga), Carmen (Polska) i Otello (Malaga), a także o koncerty symfoniczne na terenie całej Europy, gdzie występował zarówno z własną orkiestrą, jak i jako dyrygent gościnny. Guidarini jest też głównym gościnnym dyrygentem Orquesta Sinfonica de Córdoba (Hiszpania).

Marco Guidarini prowadzi również aktywną działalność uniwersytecką oraz kursy mistrzowskie we Francji, Szwajcarii i Włoszech. Publikuje też teksty poświęcone muzyce. Jego książka Gulda in viaggio verso Praga odnosi spore sukcesy i zostanie wydana w języku rosyjskim.

W lipcu 2021 wraz z zespołem poznańskiej opery poprowadził premierę Strasznego dworu S. Moniuszki. Natomiast w sezonach 2021/2022 oraz 2022/2023 Marco Guidarini sprawował funkcję dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu.

W sezonie 2023/2024 pełni funkcję pierwszego dyrygenta.

(-)
Teatr Wielki w Poznaniu
30 grudnia 2024
Portrety
Marco Guidarini
Wątki
SYLWESTER

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...